Kulki do ekspresu zamiast kapsułek. Tanie i w pełni ekologiczne rozwiązanie!

Kapsułki do ekspresu do kawy nie są szczególnie ekologiczne, ale szwajcarska firma CoffeeB postanowiła to zmienić. Przygotowała w pełni kompostowalne kulki, które pozwolą delektować się pysznym napojem i jednocześnie zadbać o Ziemię.
Ekspres na kule CoffeeB

Ekspres na kule CoffeeB

Stresujesz się za każdym razem, gdy używasz kapsułek do ekspresu do kawy? Proces przygotowania ulubionego napoju można przeprowadzić równie szybko, a przy tym ekologicznie. Wystarczy, by płaskie kapsułki zamienić na kawowe kule. Jest jednak pewien haczyk. Aby cieszyć się “ekologiczną kawą” trzeba mieć specjalny ekspres – taki, który owe kulki pomieści. Można go kupić oczywiście na stronie CoffeeB.

Ekokawa dla dobra nas wszystkich

Ekolodzy od dawna apelują o bojkot ekspresów do kawy na kapsułki. Ich zdaniem, przygotowywanie “małej czarnej” w ten sposób to najgorsza z możliwych opcji. Mają na to wpływ dwie kwestie. Po pierwsze, zużyta kapsułka zawsze trafia do kosza z odpadami zmieszanymi, więc zalegają na wysypiskach i nie są poddawane recyklingowi (a mogłyby). Po drugie, do wytwarzania kapsułek są potrzebne boksyty, które często wydobywa się w kopalniach łamiących prawa człowieka. Pozyskuje się je z kopalni odkrywkowych i wycina tereny zielone, np. amazońską dżunglę.

Czytaj też: Kawa czyni cuda. Jeśli ją pijesz, to jesteś mniej narażony na przedwczesną śmierć

Firma Nestle – lider rynku ekspresów na kapsułki – zaprzecza i przekonuje, że trzy na cztery “pody” są ponownie wykorzystywane. Nie ma jednak żadnych dowodów na poparcie tej tezy. Aluminiowe kapsułki zapewniają właściwą metodę przechowywania kawy i jej parzenia, ale przecież nie od dziś wiadomo, że do uzyskania dobrego napoju wcale nie trzeba tego typu ekspresu.

Zużyte kule można użyć jako kompost

Na wojnie Nestle z ekologami chce skorzystać inna, mniej znana firma. CoffeeB to producent specjalnych kul kawowych, które ani nie zawierają aluminium, ani nie są jednorazowe.

Każda pojedyncza kula CoffeeB wykonana jest ze sprasowanych, zmielonych ziaren kawy, które zamknięto w osłonie opartej na wodorostach. Takie rozwiązanie jest bezpieczne dla żywności i nie zmienia smaku samej kawy. Każda kula, o ile jest przechowywana w suchym miejscu w temperaturze pokojowej lub w lodówce, powinna przetrwać do trzech miesięcy od otwarcia opakowania.

Po umieszczeniu kuli w ekspresie (np. Globe), jest ona zwilżana wodą, aby wstępnie zmiękczyć twardo zapakowaną kawę. Następnie osłonka jest przebijana, a do wnętrza kuli jest wprowadzana dodatkowa woda. Wydobyta w ten sposób kawa jest parzona pod ciśnieniem 7-12 barów, a następnie wprowadzana do filiżanki.

Czytaj też: Czy kawa podczas ciąży jest bezpieczna? Ważna wskazówka australijskich naukowców

Po wyjęciu z urządzenia, zużyta kula ulega całkowitemu rozkładowi w ciągu czterech tygodni. Dla porównania, tradycyjne kapsułki wykonane z biodegradowalnego plastiku potrzebują na to kilka miesięcy.

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie światowa dostępność CoffeeB. Sam ekspres kosztuje ok. 750 zł, podczas gdy dziewięciopak kul Coffee Balls to wydatek rzędu 25 zł. Jest naprawdę tanio, a przy tym ekologicznie!