Kupujesz nowe mieszkanie i zależy Ci na ciszy? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Hałas od sąsiadów to jedna z najczęstszych bolączek mieszkańców bloków. Ciągłe dźwięki zza ścian i stropów potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i wpłynąć na komfort codziennego funkcjonowania. Chociaż nowe przepisy akustyczne w budownictwie obowiązują już od niemal roku (dokładnie od 1 sierpnia 2024 r.), wciąż są one stosunkowo mało znane i rzadko opisywane. Jak donosi serwis Infor.pl, warto jednak o nich wiedzieć, ponieważ mają one realny wpływ na jakość życia w nowo wznoszonych budynkach. Przyjrzyjmy się bliżej tym regulacjom, które mają szansę przynieść upragnioną ciszę, zwłaszcza osobom, które dopiero chcą kupić mieszkanie z rynku pierwotnego.
łódź, blok mieszkalny

Fot. Anna Rymsza

Nowe przepisy akustyczne od sierpnia 2024 zmieniają standardy budowy mieszkań

Obowiązujące od 1 sierpnia 2024 r. nowe warunki techniczne, wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r., były dotychczas szeroko komentowane głównie w kontekście zwiększonej odległości wyższych budynków od granicy działki, obowiązkowych placów zabaw oraz ograniczeń w budowaniu tzw. mikrokawalerek. Tymczasem, jak zwracają uwagę eksperci portalu RynekPierwotny.pl, zmiany objęły znacznie więcej aspektów wznoszenia nowych domów i lokali, a wśród nich szczególnie istotne są te dotyczące akustyki domów i mieszkań.

Czytaj też: Koniec darmowej utylizacji fotowoltaiki już w 2025 roku. Kto poniesie koszty recyklingu?

Jedną z pierwszych, zauważalnych zmian w zakresie akustyki jest zaostrzenie wymogów dotyczących drzwi wejściowych do mieszkań. Wspomniane przepisy wymagają, by drzwi prowadzące z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej do mieszkania cechowała izolacyjność akustyczną nie mniejszą niż 37 decybeli (dB). Jest to istotna modyfikacja, gdyż wcześniej dopuszczalne było instalowanie drzwi o niższych parametrach izolacyjności (minimum 32 dB), pod warunkiem, że w mieszkaniu znajdował się przedpokój oddzielony od innych pomieszczeń drzwiami wewnętrznymi. Nowy przepis upraszcza tę kwestię i zapewnia lepszą ochronę przed hałasem niezależnie od układu mieszkania.

Czytaj też: Koniec tarczy rządowej — Polskę czeka fala podwyżek za ogrzewanie i ciepłą wodę

Drugą istotną zmianą jest wymóg przeprowadzania szczegółowej analizy akustycznej na etapie tworzenia projektu. Zgodnie z nowymi przepisamiprojekt techniczny budynku musi teraz obowiązkowo zawierać analizę w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych.” Obowiązek ten dotyczy domów dwulokalowych, szeregowców, bliźniaków oraz budynków wielorodzinnych. Co istotne, wykonawca nie może później odstąpić od rozwiązań wskazanych w analizie. To krok w dobrą stronę, choć niektórzy mogą się obawiać, że zwiększy to koszty i czas przygotowania dokumentacji. Dodatkowo wprowadzono restrykcyjniejszą normę techniczną PN-B-02151-2:2018-01, a szczegóły procedur określa § 23 pkt 4a rozporządzenia ministerialnego.

Czytaj też: Nadchodzące podwyżki podatków i opłat lokalnych. Ministerstwo Finansów ujawnia nowe stawki na 2026 rok

Nowe regulacje szczególnie istotnie wpłyną na popularne ostatnio „mini-bloki” z dwoma mieszkaniami. Od sierpnia 2024 roku takie budynki muszą spełniać te same parametry akustyczne co tradycyjne bloki mieszkalne. To dobra wiadomość dla kupujących takie mieszkanie, którzy dotąd często skarżyli się na przenikające dźwięki. Choć rozwiązanie wydaje się słuszne, w praktyce może ograniczyć elastyczność projektów mniejszych inwestycji.

Czytaj też: Ogrzewanie gazowe w Polsce — UE wyjaśnia, rozwiewając mity wokół dyrektywy budynkowej

Warto podkreślić, że opisane nowe wymagania w zakresie akustyki budynków obowiązują na takich samych zasadach, jak inne zmiany warunków technicznych wprowadzone od 1 sierpnia 2024 r. Nowe wymogi akustyczne nie mają zastosowania do budynków, dla których przed 1 sierpnia 2024 roku: został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, dokonano zgłoszenia budowy lub już wydano pozwolenie budowlane. Oznacza to, że z wyższych standardów akustycznych będą korzystać jedynie nabywcy lokali w najnowszych inwestycjach, które powstały lub zostały zaprojektowane zgodnie z nowymi przepisami. Jeśli więc szukacie teraz mieszkania, warto o tym pamiętać i wybrać takie w budynku, który powstał już zgodnie z nowymi przepisami, by zapewnić sobie życie w ciszy oraz spokoju.