Susza w Ameryce, powodzie w Australii, a to jeszcze nie koniec! Znamy prognozy dotyczące La Niña

Trwająca już od dwóch lat anomalia pogodowa zwana La Niña jeszcze nie dobiega końca. Australijskie Biuro Meteorologii przewiduje, że istnieje jeszcze 70 proc., że anomalia potrwa co najmniej rok. Jakie przyniesie to skutki dla świata?
Susza w Ameryce, powodzie w Australii, a to jeszcze nie koniec! Znamy prognozy dotyczące La Niña

Trwająca od 2020 roku anomalia La Niña przyniosła dotąd m.in. olbrzymie powodzie na wybrzeżu Australii. Naukowcy z tego kraju, obserwując stan zapełnienia zbiorników wodnych, przewidują, że ten stan pogody jeszcze potrwa co najmniej rok.

Czytaj też: Zorza polarna pojawi się nad tą metropolią! Wprost na Ziemię zmierza potężny obłok plazmy

Co to jest La Niña?

Przypominając, jest to anomalia pogodowa na Pacyfiku objawiająca się niższą temperaturą wód powierzchniowych Oceanu Spokojny w strefie międzyzwrotnikowej. Wskutek tego stanu wybrzeże Ameryki Południowej i Północnej jest nawiedzane przez ogromne susze, natomiast w Australii, Indonezji, na wybrzeży Indii i Afryki Południowo-Wschodniej odnotowuje się rekordowe opady powodujące powodzie.

Przeciwieństwem La Niña jest El Niño. Jak twierdzi badacz dr Lurion De Mello z Uniwersytetu Macquarie, La Niña trwa zazwyczaj 2-4 lata, a El Niño natomiast 3-5.

Temperatura oceanów podczas La Niña / źródło: NASA Earth Observatory, domena publiczna

Jak się okazuje, obecnie trwająca anomalia pogodowa na Pacyfiku jest stosunkowo długa. Prof. Julie Arblaster z Uniwersytetu Monash przyznaje:

Trwające trzy lata La Niña nie jest bezprecedensowe. Zdarzało się ono jednak tylko trzy razy od 1950 roku. Anomalia wpływa na pogodę i klimat na całym świecie, zwiększając prawdopodobieństwo suszy w Kalifornii i mokrych warunków pogodowych w Azji Południowo-Wschodniej, co zwykle prowadzi do niewielkiego „schłodzenia” globalnego ocieplenia.

Co ważne, mimo chłodzącego wpływu La Niña na klimat średnie temperatury w 2020 roku wynosiły ponad 1 stopień więcej niż w epoce przedindustrialnej, co wskazuje, jak duży wpływ na klimat ma człowiek – dodała Arblaster dla australijskiego Science Media Center.

Czytaj też: Islandzki wulkan znów pluje strumieniami lawy! Naukowcy bez cienia wątpliwości: takich erupcji będzie więcej

Wierząc prognozom naukowców, Australijczycy powinni być przygotowani na kolejny rok powodzi, a mieszkańcy Ameryki na pogłębiającą się suszę. Póki co, nie stwierdzono większego wpływu anomalii na pogodę w Europie, choć niedawne doniesienia NASA sugerują, jakoby La Niña miałaby sprawiać, że w Europie Zachodniej w okresie jesiennym są dużo wyższe opady, a na Bałkanach wiosną dokuczliwa susza.

Więcej:pogoda