Polacy stworzyli taki laser, że aż ręce same składają się do oklasków 

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej mają na swoim koncie wyjątkowy wyczyn. Przedstawiciele tamtejszego Wydziału Chemicznego opracowali przełomową metodę generowania białego światła laserowego.
Polacy stworzyli taki laser, że aż ręce same składają się do oklasków 

Wykorzystali w tym celu zaledwie dwa barwniki organiczne, a ich dokonania są wyjątkowe z kilku powodów. Przede wszystkim, w odróżnieniu od zazwyczaj stosowanych technologii, które potrzebują co najmniej trzech barwników, ta wrocławska wymaga tylko dwóch. 

Czytaj też: Kradzież haseł wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Już nie ciągi znaków, a sam dźwięk ich wypisywania wystarczy

O szczegółach realizowanego projektu jego autorzy piszą na łamach Advanced Optical Materials. Jak wyjaśniają, generowanie białego światła laserowego pozostaje na relatywnie wczesnym etapie, lecz błyskawicznie się rozwija. Proces ten jest skomplikowany, ponieważ do tej pory konieczne było użycie wielu barwników odpowiadających kolorom podstawowym: czerwonemu, zielonemu i niebieskiemu. 

Laser wykorzystany przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej pozwala na skorzystanie z mniejszej niż dotychczas liczby barwników

Dlaczego podejście proponowane przez badaczy z Politechniki Wrocławskiej jest takie wyjątkowe? Choćby ze względu na fakt, iż postanowili skorzystać z dwóch, a nie trzech barwników. Jeden opowiadał za niezbędną składową niebieską emisji, natomiast drugi – poza postacią molekularną – wykazywał również tendencję do agregacji. Ta ostatnia zapewniała zarówno zdolność do emisji, jak i wzmacniania promieniowania elektromagnetycznego w dwóch różnych zakresach emisyjnych. 

W efekcie powstawał kolor zielony w fazie rozpuszczonej i pomarańczowy w fazie krystalicznej, co zapewniło szereg korzyści. Oczywiście za wielkimi możliwościami idzie też spora odpowiedzialność, dlatego członkowie zespołu badawczego musieli kontrolować wiele czynników. Zaliczała się do nich koncentracja barwników laserowych, kompatybilność wszystkich materiałów, właściwości matryc organicznych czy możliwość i charakter wystąpienia transferu energetycznego pomiędzy komponentami.

Czytaj też: W Europie będą produkowane nowatorskie ogniwa fotowoltaiczne. Ten kraj na tym sporo zarobi

Ostatecznie zespół, w skład którego weszli dr inż. Alina Szukalska, dr inż. Adam Szukalski, prof. Jarosław Myśliwiec i Marek Adaszyński, uzyskał możliwość generowania zarówno białej fluorescencji, jak i akcji laserowej. Możliwość tworzenia białego światła laserowego z użyciem dwóch barwników jest wielkim przełomem, ponieważ precyzyjne manipulowanie agregacją barwnika otwiera drogę do zastosowań w dziedzinie wielokolorowej akcji laserowej. Opracowana technologia może być alternatywnym kandydatem do stworzenia wielobarwnikowych mikrolaserów. Takowe są bezpieczne dla środowiska i wykorzystywane w zastosowaniach biomedycznych i diagnostycznych, na przykład dla optoelektroniki.