Łechtaczka nie tylko u ssaków. Potwierdzono, że mają ją także węże

Łechtaczka to narząd, który występuje nie tylko wśród ssaków. Najnowsze badania wykazały, że mają go także samice węży.
Węże też mają łechtaczkę – wykazały najnowsze badania /Fot. Pixabay

Węże też mają łechtaczkę – wykazały najnowsze badania /Fot. Pixabay

Łechtaczka to nieparzysty, zewnętrzny narząd płciowy samic ssaków. Odgrywa istotną rolę w pobudzeniu seksualnym i orgazmie. Jest to narząd homologiczny z męskim prąciem (również ma żołądź i ciała jamiste). Teraz międzynarodowy zespół uczonych kierowany przez doktorantkę Megan Folwell z Uniwersytetu w Adelajdzie wykazał, że łechtaczka jest obecna także u samic węży.

Czytaj też: Odkryto węże nieznane nauce. Nikt nie spodziewał się znaleźć ich w tym miejscu

Megan Folwell mówi:

W całym królestwie zwierząt genitalia kobiet są pomijane w porównaniu z ich męskimi odpowiednikami. Nasze badanie przeczy istniejącemu od dawna założeniu, że łechtaczka (hemiclitores) jest albo nieobecna, albo niefunkcjonalna u węży.

Badania obejmowały zbadanie genitaliów samic u osobników dorosłych węży z dziewięciu gatunków w porównaniu z genitaliami dorosłych i młodocianych samców węży. Zbadano przedstawicieli czterech głównych rodzin węży: Elapid, Viperid, Pythonidae i Colubridae. Narząd płciowy był obecny u wszystkich przebadanych zwierząt. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B Journal.

Po co łechtaczka wężom?

Megan Folwell postanowiła przyjrzeć się genitaliom samic węży po tym, gdy zauważyła, jak mało badań przeprowadzono na ten temat. Szybko dostrzegła, że narząd ten jest zróżnicowany w zależności od rodzaju, zajmując większość przedniej części ogona u niektórych z nich.

Megan Folwell dodaje:

Łechtaczka nie jest najłatwiejszą struktura do zobaczenia u węży. Niektórzy badacze wcześniej mylili ją z gruczołami zapachowymi.

Łechtaczka węży jest oficjalnie znana jako hemiclitoris, ponieważ ma dwie odrębne części – u zdradnicy śmiercionośnej narząd ten wydawał się mieć kształt “dwóch łezek, które tworzą strukturę podobną do serca”. U gadów (w tym węży) penis jest znany jako hemipenis, ponieważ ma również podwójną strukturę.

Czytaj też: Wszystkie współczesne węże wyewoluowały z garstki ocalałej po uderzeniu asteroidy

Badanie definitywnie odpowiada na pytanie, czy łechtaczka istnieje u węży. Konieczne są dodatkowe obserwacje, by ujawnić, jaka jest dokładnie rola tego narządu – wszystko wskazuje na to, że odgrywa on rolę w podnieceniu seksualnym, być może tworząc pozytywne odczucia dla samicy węża podczas zalotów i kopulacji, które mogą promować dłuższe i częste krycie.

Prof. Kate Sanders z Uniwersytetu w Adelajdzie mówi:

Odkryliśmy, że hemiclitores węża w kształcie serca składa się z nerwów i czerwonych krwinek zgodnych z tkanką erekcji – co sugeruje, że może puchnąć i ulegać stymulacji podczas krycia. Jest to ważne, ponieważ często uważa się, że kojarzenie węży wiąże się z przymusem wobec samicy, a nie z uwodzeniem.