Lekki i przenośny laptop? Doradzamy, jaki wybrać!

Wybór odpowiedniego laptopa do pracy nie jest łatwy. Zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy poza domem i szukamy lekkiego oraz poręcznego sprzętu. Często przeglądamy kilka lub kilkanaście modeli, zanim znajdziemy ten jeden, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Jeśli ten problem wydaje Ci się znajomy, sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry przenośny laptop.
pamięć, laptop, zapamiętywanie
pamięć, laptop, zapamiętywanie

Wybór laptopa – o czym należy pamiętać?

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są parametry techniczne. To od nich zależy, czy wybrany przez Ciebie laptop będzie wydajny. Laptopy różnią się typem procesora, rodzajem pamięci RAM oraz pojemnością dysku twardego. Chcąc wybrać lekki i podręczny laptop, warto zwrócić uwagę na:

  • Procesor – to właśnie od niego zależy sprawność komputera. Im wyższa wydajność procesora (podawana w GHz), tym lepsze działanie całego laptopa. Obecnie na rynku najpopularniejsze są procesory dwurdzeniowe, jednak wiadomo – im więcej, tym lepiej!
  • Dysk twardy – od jego pojemności zależy, ile danych będziesz w stanie zapisać w pamięci Twojego laptopa. Dobrze byłoby, gdyby wybrany przez Ciebie laptop miał co najmniej 100 GB pamięci.
  • Pamięć RAM – wpływa na wydajność komputera i płynność wszystkich procesów. Podstawowe komputery powinny mieć co najmniej 4 GB pamięci RAM. Jeżeli chcesz wykonywać wiele operacji jednocześnie, musisz zastanowić się nad większą pamięcią RAM (8–16 GB), aby nic nie zakłócało Twojej pracy.
  • Ekran – najlepiej, aby matryca w przenośnym laptopie nie była błyszcząca i nie odbijała światła. Zwróć także uwagę na liczbę cali – najlepiej, aby kompaktowy laptop miał nie więcej niż 15 cali.
  • Bateria im wydajniejsza bateria, tym wydłuża się możliwość pracy bez podłączania laptopa do zasilania sieciowego. Aby najlepiej ocenić produkt, sprawdź, jak długi czas pracy został określony przez producenta.
  • Liczba portów – zastanów się, co potrzebujesz podłączyć do przenośnego laptopa. Warto, aby laptop był wyposażony w co najmniej 3 porty USB i 1 LAN. Istotny jest również port HDMI, który umożliwi połączenie laptopa z telewizorem lub dodatkowym monitorem.
  • Waga poręczny laptop powinien ważyć do 2 kg, aby osoby, które na co dzień nie pracują w domu, mogły swobodnie poruszać się po mieście i w komunikacji miejskiej.

Jaki więc laptop wybrać?

Postanowiliśmy przedstawić Ci kilka propozycji laptopów z różnych półek cenowych, aby wybór był jeszcze łatwiejszy.

 

Opcja budżetowa

W tej kategorii znajdują się laptopy do ok. 1600 zł. To świetna opcja dla studentów, którzy nie dysponują zbyt wysokim budżetem. Przykładem tańszego laptopa, który będzie spełniał podstawowe funkcje potrzebne do pracy, jest TECHBITE Zin 14.1 Bis HD Celeron. Procesor Intel i 4 GB pamięci RAM gwarantują energooszczędną i stabilną pracę. Laptop waży mniej niż 1 kg, dlatego z powodzeniem możesz zabrać go ze sobą w dowolne miejsce pracy.

 

Średnia półka cenowa

Najczęściej wybierane są laptopy, których ceny zaczynają się od ok. 2500 zł. Są już bardziej zaawansowane od opcji budżetowej i mogą spełniać więcej funkcji. Wybierając lekki i poręczny laptop, sprawdź nie tylko jego wagę. Przede wszystkim zwróć uwagę na parametry. Przykładem dobrego laptopa z tej kategorii może być ACER Aspire 5, który ma 8 GB pamięci RAM. Jest niezwykle wydajny, a to za sprawą procesora Intel® Core ™ 11. generacji i karty graficznej Intel® Iris® Xe Graphics. To świetny laptop do pracy czy oglądania filmów. Sprawdź także laptopy innych firm, m.in. Huawei i Acer, które znajdziesz w ofercie MediaMarkt.pl.

 

Wyższa półka cenowa

W tej kategorii znajdują się laptopy, których ceny zaczynają się od ok. 3500 zł. Wyższy koszt pociąga za sobą zdecydowanie lepszą jakość. Oprócz lekkości, laptopy wyróżniają się wyższą specyfikacją techniczną. Przykładem lekkiego i poręcznego laptopa ze zdecydowanie bardziej zaawansowanymi funkcjami jest APPLE MacBook Air 13. Laptop wyróżnia się wysoką wydajnością baterii, która – naładowana – może działać 18 godzin bez konieczności podłączania do sieci. 16-rdzeniowy system Neural Engine, a także pojemność pamięci RAM 6 GB sprawiają, że praca jest bardzo płynna i bezproblemowa. Notebook Apple nie jest również duży, ekran ma tylko 13,3 cala. To zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli chcesz wybrać zaawansowany, lekki i poręczny laptop.

Wybierz idealny laptop dla siebie już dziś!

Kupienie idealnego laptopa nie jest trudne, gdy wiesz, na co zwracać uwagę. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się znaleźć fantastyczny i lekki sprzęt. A żeby wybór był jeszcze łatwiejszy, sprawdź ofertę laptopów na MediaMarkt.pl!