Lexus jak origami

Model stworzyli specjaliści z londyńskiej firmy Scales and Models, zajmującej się budowaniem prototypów, makiet architektonicznych i dekoracji, w hołdzie dla dzieła takumi – pracujących w fabrykach Lexusa japońskich mistrzów rzemiosła, angażujących swój kunszt w powstawanie wyjątkowych samochodów. Ćwiczą oni zdolności manualne, składając jedną – nie dominującą! – ręką papierowe figurki origami.

W Wielkiej Brytanii powstał wierny model Lexusa IS 300h w skali 1:1 wykonany z kartonu. Do samochodu można nie tylko wsiąść, ale nawet się nim przejechać!

W procesie powstawania modelu wykorzystano najnowsze technologie. W oparciu o trójwymiarowy projekt CAD stworzono cyfrowe wykroje, według których laserowy ploter wycinał skomplikowane kształty z tektury falistej o grubości 10 mm. Części te były następnie składane ręcznie z użyciem ekologicznego kleju, tworząc poszczególne elementy nadwozia i wnętrza samochodu. Podwozie i rama, na której znajduje się karoseria zostały wykonane z metalu.

Nad wykonaniem modelu przez trzy miesiące pracowało 5 osób. Zużyto do tego celu 1700 arkuszy tektury ważących ponad tonę. Tekturowe koła wyposażono w elektryczny napęd, dzięki czemu po otwarciu drzwi można usiąść na fotelu kierowcy i ruszyć na przejażdżkę tekturowym samochodem.

Jedyny w swoim rodzaju pojazd będzie prezentowany podczas rozpoczynającej się 8 października wystawy Grand Designs Live Show w Birmingham.

Więcej:motoryzacja