Polska pisarka znalazła się na 75. miejscu zestawienia. Wyróżniono jej powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, która opowiada o śledztwie wrażliwej nauczycielki w małej wiosce w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie doszło do serii tajemniczych morderstw. Podejrzane w tej sprawie są... zwierzęta, które mają się mścić na ludziach za złe traktowanie.

Wydawnictwo Literackie

W tym roku autorka otrzymała także nagrodę Laure-Bataillon za najlepszą książkę przełożoną na język francuski. Uhonorowano jej powieść „Księgi jakubowe”.

Oto najlepsza dwudziestka według The Guardian:

20. Kate Atkinson – Jej wszystkie życia (2013)

Czarna Owca

Główna bohaterka tej powieści umiera i wciąż się odradza na nowo. Czytelnik podąża jej tropem i wraz z nią śledzi najbardziej dramatyczne wydarzenia pierwszej połowy dwudziestego wieku.

19. Mark Haddon - Dziwny przypadek psa nocną porą (2003)

Świat Książki

Piętnastoletni Christopher John Francis Boone próbuje rozwikłać zagadkę śmierci psa swojej sąsiadki. Podchodzi do tego z pieczołowitością naukowca i sprytem detektywa.

18. Naomi Klein - Doktryna szoku (2007)

Wydawnictwo MUZA SA

Mocny głos w dyskusji na temat wolnego rynku i kapitalizmu. Klein oskarża neoliberalną politykę ekonomiczną i tworzony przez nią porządek o żerowanie na ludzkiej krzywdzie.