Lisy znowu zaskakują! Tego o nich nie wiedzieliśmy

Lisy umieją polować na ryby – uchwycono to nawet na materiale wideo. To spektakularne odkrycie, bo obok wilków są kolejnymi psowatymi obdarzonymi tą umiejętnością.
Lisy wciąż zaskakują – tego o nich nie wiedzieliśmy /Fot. Pixabay

Lisy wciąż zaskakują – tego o nich nie wiedzieliśmy /Fot. Pixabay

W marcu 2016 r. dwóch naukowców z hiszpańskiego Uniwersytetu w Kordobie obserwowało, jak samiec lisa rudego (Vulpes vulpes) śledził i złapał 10 karpi w ciągu kilku godzin. Wydarzenie to udało się zarejestrować na materiale wideo, co stanowi namacalny dowód, że zwierzęta te faktycznie polują na ryby. Odkrycie to jest naprawdę spektakularne i dodaje lisy do krótkiej listy psowatych (obok wilków), które dysponują taką umiejętnością. Szczegóły opisano w czasopiśmie Ecology.

Czytaj też: Lisy jadły „resztki z pańskiego stołu” już 42 tys. lat temu. Tak pozostało do dziś

Dr Jorge Tobajas, ekolog z Uniwersytetu w Kordobie, mówi:

Zobaczenie lisa polującego na karpie jeden po drugim było niesamowite. Badamy ten gatunek od lat, ale nigdy nie spodziewaliśmy się zobaczyć czegoś takiego.

Rybackie harce lisów rudych

Jak to często w świecie nauki bywa, hiszpańscy uczeni zobaczyli lisa łowiącego ryby przypadkiem, podczas realizacji innego projektu. Zwierzę zwróciło ich uwagę, gdyż nie uciekło, gdy spostrzegło ludzkich obserwatorów. Hiszpanie “mieli przeczucie”, że lis robi coś “ciekawego”, więc ukryli się w pobliżu i zaczęli obserwację. To, co zobaczyli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania – zwierzę upolowało nie jednego, a 10 karpi!

Dr Jorge Tobajas mówi:

Najbardziej zaskakujące było zobaczyć, jak lis upolował wiele karpi, nie popełniając żadnego błędu. To uświadomiło nam, że z pewnością nie robił tego po raz pierwszy.

Lis nie zawłaszczył wszystkich ofiar dla siebie – skrzętnie je ukrył, a częścią łupu podzielił się z samicą (być może partnerką). Ponieważ polowanie lisa uchwycono na materiale wideo, stanowi oni namacalny dowód na praktykowanie tej sztuki przez te zwierzęta. Ma to sens, gdyż szczątki ryb obserwowano w odchodach lisów już wcześniej. Uczeni nie byli jednak pewni, czy lisy same złowiły ryby, które zjadły, czy skorzystały z okazji i przechwyciły np. osobniki wyrzucone na brzeg.

Czytaj też: Wilki mają własną osobowość. Wykorzystują ją do polowania

Ekolodzy nie mają wątpliwości, że lis obserwowany przez hiszpańskich naukowców nie był osobnikiem wyjątkowym, który w jakiś sposób nauczył się łowić ryby. Prawdopodobnie przynajmniej część gatunków z rodzaju lisów dysponuje taką umiejętnością (być może wszystkie).

Wilki żyjące na pacyficznym wybrzeżu Ameryki Północnej i w Minnesocie są jedynymi psowatymi znanymi z łowienia ryb. Fakt, że dwa gatunki psowatych żyjące na oddzielnych kontynentach łowią ryby, otwiera możliwość, że zachowanie to może być powszechniejsze niż do tej pory sądzono.