Najostrzejsze zdjęcia Europy i Ganimedesa zrobione z Ziemi. Lodowe księżyce Jowisza ze szczegółami

Europa i Ganimedes to lodowe księżyce Jowisza, na których może skrywać się życie. Teraz zrobiono im jedne z najostrzejszych zdjęć w historii. Do ideału wciąż daleko, ale dla astronomów są i tak wyjątkowo cenne.
Najostrzejsze zdjęcia Europy i Ganimedesa zrobione z Ziemi. Lodowe księżyce Jowisza ze szczegółami

Planetolodzy z University of Leicester’s School of Physics and Astronomy ujawnili nowe zdjęcia przedstawiające dwa księżyce Jowisza: Europę i Ganimedesa – jedne z najostrzejszych, jakie kiedykolwiek zrobiono z obserwatoriów naziemnych. Mimo iż nie wyglądają spektakularnie, to wiele a się z nich wyczytać – ujawniają wgląd w procesy kształtujące skład chemiczny księżyców. Szczegóły można przeczytać w czasopiśmie JGR: Planets.

Pikseloza? A to jedne z najostrzejszych zdjęć księżyców Jowisza, jakie mamy…

Ganimedes i Europa to obok Io i Kallisto największe księżyce krążące wokół Jowisza, znane jako księżyce galileuszowe. Europa jest rozmiarem zbliżona do ziemskiego księżyca, podczas gdy Ganimedes jest największym naturalnym satelitą w Układzie Słonecznym. Księżyce galileuszowe pozostają wobec siebie w rezonansie orbitalnym (4:2:1) – na cztery obiegi Io wokół Jowisza przypadają dwa obiegi Europy i jeden Ganimedesa, z którym to Kallisto też jest w rezonansie orbitalnym (3:7).

Czytaj też: Jowisz jak z obrazu Van Gogha. Każdy z cyklonów wielkości Stanów Zjednoczonych

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester pod kierunkiem doktoranta Olivera Kinga wykorzystali Bardzo Duży Teleskop (VLT) należący do ESO w Chile do obserwacji i mapowania powierzchni tych lodowych światów. Nowo opublikowane zdjęcia potwierdzają, że skorupa Europy składa się głównie z zamrożonego lodu wodnego z materiałami nielodowymi zanieczyszczającymi powierzchnię.

Europa i Ganimedes widziane z Ziemi /Fot. VLT

Oliver King mówi:

Zmapowaliśmy rozkłady różnych materiałów na powierzchni, w tym szronu kwasu siarkowego, który występuje głównie po tej stronie Europy, która jest najsilniej bombardowana przez gazy otaczające Jowisza. Modele wykazały, że na powierzchni może być obecnych wiele różnych soli, ale uważamy, że sama spektroskopia w podczerwieni jest niezdolna do identyfikacji, które konkretne rodzaje soli są obecne.

Z kolei zdjęcia Ganimedesa wskazują, że powierzchnia tego księżyca składa się dwóch różnych typów terenu: młodych obszarów z dużymi ilościami lodu wodnego oraz starych regionów złożonych z ciemnoszarego materiału o nieznanym składzie.

Czytaj też: Odkryto pióropusze siarki nad księżycem Jowisza

Oliver King dodaje:

Mogliśmy przeprowadzić szczegółowe mapowanie Europy i Ganimedesa, obserwując na ich powierzchniach elementy o średnicy mniejszej niż 150 km – a wszystko to w odległości ponad 600 mln kilometrów od Ziemi. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie spektakularne możliwości VLT.

Ganimedes i Europa są celem dwóch misji kosmicznych, które zostaną uruchomione w latach 30. obecnego wieku. Mowa o ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) i NASA Europa Clipper. Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester biorą udział przy ich projektowaniu oraz proponowaniu badań, które mają zostać wykonane przez sondy.