Los dinozaurów był przesądzony na długo przed planetoidą. Kto inny miał zdominować Ziemię

Z jednej strony mówi się, że dinozaury wyginęły na skutek uderzenia planetoidy sprzed 66 milionów lat. Z drugiej jednak wygląda na to, iż tak czy inaczej nie zdołałyby długo przetrwać.
Los dinozaurów był przesądzony na długo przed planetoidą. Kto inny miał zdominować Ziemię

Tak przynajmniej twierdzą autorzy publikacji dostępnej na łamach Science Advances, którzy przeanalizowali interakcje ówczesnych gatunków i ekosystemów – zarówno przed kolizją, jak i po niej. W tym celu naukowcy skorzystali ze skamieniałości znalezionych w zachodniej części Ameryki Północnej, pochodzących z okresu od końca kredy do początku paleogenu.

Czytaj też: Szarańcza jak superbohater. Samice tych zwierząt wykazują imponujące zdolności

Łącznie badaniami zostało objętych 1600 skamieniałości należących do ssaków, ryb, ptaków czy nielotnych dinozaurów. Jak się okazało, organizmy słodkowodne i małe organizmy lądowe były bardziej odporne i lepiej wyposażone na wypadek kryzysu takiego jak ten, który dotknął nielotnych dinozaurów. Innymi słowy, ssaki zróżnicowały się przed uderzeniem planetoidy, a nie po nim.

W efekcie o ile dinozaury były stosunkowo słabo przygotowane do zmieniających się warunków, tak ssaki cechowała wyższa różnorodność, zdolność do przetrwania w odmiennych temperaturach i w oparciu o różną dietę. To zaskakujące, ponieważ przez długi czas zakładano, iż ssaki zaczęły dominować dopiero po wyginięciu dinozaurów. Nowe badania pokazują coś odwrotnego: grunt do zmian stał się dla nich podatny jeszcze przed kryzysem.

Dinozaury znajdowały się w kryzysie jeszcze zanim w Ziemię uderzyła feralna planetoida

Jak wyjaśniają badacze, różnorodność dużych, roślinożernych dinozaurów stopniowo spadała, a w okresie od 83,6 mln do 61,6 mln lat temu dało się zauważyć spadek ich udziału w sieci troficznej. Ssaki stały po przeciwnej stronie barykady: były gotowe do przetrwania w różnych ekosystemach, a kiedy doszło do gwałtownych zmian na skutek uderzenia planetoidy, to ich różnorodność zaowocowała przetrwaniem.

Czytaj też: Pod Yellowstone jest aż dwa razy więcej magmy, niż sądzono. Badacze są jednak dziwnie spokojni

Pewnym ograniczeniem w przeprowadzonych badaniach z pewnością jest fakt, iż autorzy wzięli pod uwagę wyłącznie skamieniałości pochodzące z jednego kontynentu. W takich okolicznościach trudno będzie stworzyć globalny obraz ukazujący realia sprzed milionów lat. Przełomowa natomiast wydaje się informacja, jakoby ssaki nie tyle były beneficjentami uderzenia planetoidy, która osłabiła dinozaury – one po prostu lepiej przygotowały się na taki scenariusz.