Szarańcza jak superbohater. Samice tych zwierząt wykazują imponujące zdolności

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie doszli do wniosku, że samice szarańczy mają szereg fascynujących umiejętności. 
Szarańcza jak superbohater. Samice tych zwierząt wykazują imponujące zdolności

Te mogą wręcz przywodzić na myśl postaci z filmów o superbohaterach, ponieważ wspomniane owady są w stanie rozciągać się do nawet trzykrotności swoich pierwotnych rozmiarów. A wszystko to bez doznawania poważnych uszkodzeń.

Czytaj też: Tak bakterie unikają antybiotyków. Odkryto nieznany mechanizm

Nie obserwowaliśmy podobnej zdolności u prawie żadnej żywej istoty. Na przykład nerwy w ludzkim układzie nerwowym mogą rozciągnąć się tylko do 30% bez rozdarcia lub trwałego uszkodzenia. W przyszłości te odkrycia mogą przyczynić się do nowych osiągnięć w dziedzinie medycyny regeneracyjnej, jako podstawa do odbudowy nerwów i rozwoju tkanek syntetycznych. wyjaśniają autorzy

O szczegółowych ustaleniach poświęconych szarańczy możemy przeczytać na łamach iScience. Jak wyjaśniają autorzy, kiedy samica szarańczy jest gotowa do złożenia jaj, wykopuje w ziemi dołek, w którym będzie mogło dojść do rozwoju młodych osobników. Do utworzenia dziury zwierzę wykorzystuje aparat składający się z dwóch par “koparek”, które znajdują się na końcu odwłoka, po obu stronach narządu używanego do składania jaj.

W czasie składania jaj szarańcza jest w stanie rozciągnąć swoje ciało do 3-krotności swojej pierwotnej długości

I właśnie wtedy dzieje się cała magia. Samica w czasie kopania rozciąga się do tego stopnia, aż dotrze do punktu odpowiedniego dla składania jaj. O ile początkowo taki owad ma około 4-5 centymetrów długości, tak na potrzeby rozmnażania może rozciągnąć swoje ciało do długości 10-15 centymetrów. A wkrótce potem bez problemu powraca do nominalnej długości, jakby nie było to niczym niezwykłym.

Tego typu umiejętności są rzadko spotykane w świecie zwierząt. Obserwowano je u kaszalotów (możliwość rozciągania dotyczyła języka) oraz u ślimaków morskich. Kiedy naukowcy z Izraela usunęli centralne układy nerwowe z ciał samic i umieścili je w cieczy symulującej ich naturalne środowisko, byli w stanie zmierzyć siły potrzebne do wydłużenia układu nerwowego.

Czytaj też: Skąd się wziął Tyrannosaurus rex? Śledztwo prowadzi do jego osobliwych przodków

W naszym badaniu stwierdziliśmy, że centralny układ nerwowy dorosłej samicy szarańczy jest elastyczny i może rozciągnąć się dwa do trzech razy w stosunku do swojej pierwotnej długości, a następnie powrócić do niej, bez wyrządzania jakichkolwiek szkód. Jest to niesamowita zdolność, o której nie wiemy u żadnego innego zwierzęcia. W dalszych badaniach będziemy dogłębnie badać tę sprawę, w celu zidentyfikowania specyficznego mechanizmu, który warunkuje tę unikalną cechę. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasze odkrycia pomogą w opracowaniu syntetycznych tkanek o wysokim stopniu elastyczności oraz w przywracaniu nerwów w terapiach medycyny regeneracyjnej. podsumowuje Amir Ayali