Łowcy grozy w Discovery Science

Nowy program w Discovery Science: „Łowcy grozy”! Zobacz, jak prowadzący Gethin Jones ociera się o śmierć i naraża własne zdrowie, abyś mógł poczuć, jak rośnie poziom adrenaliny!

Niektórzy ludzie pragną strachu i aktywnie go poszukują. Potrzeba podejmowania ryzyka i przeżywania lęku jest u nich tak silna, że są gotowi narażać się na utratę zdrowia i życia byle organizm dostał zastrzyk adrenaliny. Takich wrażeń dostarczają rafting, skoki ze spadochronem lub ekstremalna wspinaczka. Ale to za mało dla prowadzącego program „Łowcy adrenaliny” Gethina Jonesa. Zwykła wspinaczka nie jest w stanie wykrzywić mu twarzy. Gethin Jones wraz z grupą amatorów ekstremalnych wrażeń, zjawia się wszędzie tam, gdzie szaleją tornada, schodzą lawiny, rozpoczynają się erupcje wulkanów albo walą śmiertelnie niebezpieczne pioruny.

– Kiedy pojawia się lęk, szybko wzrasta pobudzenie całego organizmu. Wraz z nim rośnie intensywność przeżywanych emocji. Osoby, które uwielbiają mocne wrażenia, potrafią wykorzystać strach do tego, by podwyższyć poziom swojego pobudzenia, dzięki któremu osiągają stan euforii – tłumaczy psycholog Anna Białous. Gethin Jones wie, gdzie znaleźć emocje. I czuje się tam, jak ryba w wodzie. Miłośnicy ekstremalnych emocji będąc świadomymi zagrożenia, mając profesjonalne przygotowanie i poczucie, że potrafią sobie poradzić w trudnej sytuacji, traktują ryzyko, jako element niezbędny do osiągnięcia szczęścia – tłumaczy psycholog. A Gethin Jones postępuje dokładnie według tego schematu. Znosi wiele, ryzyko je na śniadanie, ale to, co dla zwykłego śmiertelnika jest skrajnie niebezpieczne, dla niego jest kaszką z mlekiem. By znaleźć się w niebezpiecznych miejscach, Gethin towarzyszy grupie obsesyjnych amatorów skrajnych emocji, którzy zjawiają się wszędzie tam, gdzie szaleją jest bardzo niebezpiecznie. Podczas gdy normalni ludzie szukają schronienia, Gethin Jones i jego koledzy bez chwili wahania wkraczają do strefy zagrożenia.

Podążając za grupą nałogowych poszukiwaczy emocji Gethin Jones będzie ryzykował życiem i zdrowiem, aby poznać niszczącą siłę przyrody. Gethin na własnej skórze poczuje potworną siłę huraganu na Karaibach, spotka się z grupą wielbicieli śniegu w Nowej Zelandii, którzy stają na drodze lawiny, żeby w pełni doświadczyć potęgi tego zjawiska i lepiej je zrozumieć. Znajdzie się też w przerażającej bliskości wybuchającego wulkanu w – dziś już zniszczonym – mieście Chaiten w Chile. Będzie świadkiem spektakularnych burz w cieszącej się złą sławą tzw. alei błyskawic na Florydzie. Gethin znajdzie się też w towarzystwie nieustraszonych surferów, którzy wyszukują największe fale na świecie, aby stawić im czoło.

To wszystko możesz zobaczyć na własne oczy w Doscovery Science. Premiera „Łowców grozy” 2 lipca w Discovery Science o godzinie 22:00. Emisje kolejnych odcinków w czwartki o godzinie 22:00. h.k.

Wykonaj psychotest i dowiedz się, czy pociąga cię strach i ryzyko?

Skoncentruj się na swoim sposobie działania. Postaraj się szczerze ustosunkować do poniższych stwierdzeń. W tym celu przy każdym zdaniu zakreśl literę, która najdokładniej określa Twoje rzeczywiste zachowania i postawy.

Zakreśl odpowiedź:
A – jeśli z danym stwierdzeniem zdecydowanie się zgadzasz 
B – jeśli zgadzasz się tylko częściowo
C – jeśli zdecydowanie się nie zgadzasz

1. Stąpam tylko po pewnym gruncie, na wycieczce w górach nie dam się namówić na zwiedzanie nieoznaczonych szlaków.
a.
b.
c.
2. „Zdrowie”  jest jedną z ostatnich pozycji na mojej liście wartości.
a.
b.
c.
3. Jestem smakoszem i lubię egzotyczne potrawy (pod warunkiem, że wiem co jem i na pewno mnie to nie zabije).
a.
b.
c.
4. To co dla jednych jest szczytem ryzyka…dla mnie jest małym pagórkiem.
a.
b.
c.
5. Lubię odkrywać nieznane lądy, mając mapę i przewodnik w ręku.
a.
b.
c.
6. Często posuwam się do granic swoich możliwości i krzyczę „Jeszcze!”
a.
b.
c.
7. Dobrze opisują mnie słowa piosenki „Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech”.
a.
b.
c.
8. Wakacje pod gruszą trzeci rok z rzędu? Czemu nie. Znane i lubiane miejsca darzę sentymentem.
a.
b.
c.
 9. Nie boję się trudnych wyzwań, jak trzeba, potrafię być jak King Bruce Lee, karate mistrz.
a.
b.
c.
10. Zdecydowanie preferuję towarzystwo misia pandy niż tygrysa bengalskiego.
a.
b.
c.
11. Nie lubię pchać się przed szereg.
a.
b.
c.
12. Czuję nieopisaną przyjemność, gdy robi się niebezpiecznie.
a.
b.
c.

Jeśli otrzymałeś wynik w przedziale 0 – 8 punktów oznacza to, że jesteś typem:

PRZEZORNYM (ZAWSZE UBEZPIECZONYM)
Osoby przezorne lubią spokój, dlatego nie najlepiej czują w środowisku pełnym „burz i zawirowań”. Preferują zazwyczaj schematyczne i rutynowe działania. Nie lubią zmian. Dążą do stabilności i poczucia bezpieczeństwa. Cenią sobie przewidywalność we wszystkim, co robią. W większości sytuacji odczuwają niechęć do podejmowania ryzyka, dlatego też często mogą mieć problemy z podjęciem decyzji. Niezbyt dobrze znoszą presję czasu. Nie lubią „bezsensownie” się narażać. Źle się czują w sytuacji niepewności, ponieważ zazwyczaj wolą mieć wszystko zaplanowane i dobrze przygotowane.

Jeśli twój wynik mieści się w przedziale 8 – 16 punktów to znaczy, jesteś typem:

ODWAŻNYM, ALE ZRÓWNOWAŻONYM
Osoby te są ciekawe nowych zjawisk, bywają odważne i kreatywne. Aktywnie poszukują nowych doświadczeń, jednak cenią sobie także spokój i równowagę. Osoby te nie boją się nowych i trudnych wyzwań, ale muszą mieć czas i możliwość przygotowania się do ich realizacji. Lubią czuć, że znają standardy danego działania. Lubią ryzyko, ale tylko wtedy gdy jest umiarkowane. Mocne doznania? Tak, ale kontrolowane!

 

Wynik w przedziale 16 -24 świadczy o tym, że jesteś:

ŁOWCĄ NIEBEZPIECZEŃSTW ( RYZYKANTEM)

Ryzykanci kochają nowe wyzwania. Dla nich życie to wielka przygoda. Uwielbiają ciągły ruch i niepokój. Trudno jest im znieść nawet chwilową stagnację i rutynę. Nudzą ich działania powtarzalne. Często są twórcami przełomowych zmian, podejmują innowacyjne działania. Uwielbiają dreszczyk emocji w jak największej częstotliwości. Nie wyobrażają sobie życia, bez mocnych wrażeń. Kochają sporty ekstremalne. Chętnie podejmują się nowych wyzwań. Nieustannie potrzebują silnych bodźców. Są to soby niespokojne, często chaotyczne. Uwielbiają podróże. Ryzyko i presja czasu mobilizuje je do działania.

Bardzo wysoki wynik, może oznaczać tendencję do brawury i lekkomyślności.