Nasz mózg ma naturalny cykl. Jego wpływ na codzienne funkcjonowanie jest niezwykle istotny

Naukowcy odpowiedzialni za publikację dostępną w Frontiers in Network Psychology zaprezentowali intrygujące wyniki badań, które sugerują, że istnieją pewne istotne cykle dotyczące ludzkiego mózgu.
mózg
mózg

Dokładniej rzecz biorąc, ciało i umysł każdego człowieka może opierać swoje funkcjonowanie na naturalnym 24-godzinnym cyklu aktywności. Ma on wpływ na nasze emocje i zachowanie. W praktyce oznacza to, iż w określonych godzinach ludzie są skłonni do odczuwania i funkcjonowania w określony sposób. Za przykład można podać sytuację, w której poziomy molekularne i aktywność mózgu są dostrojone do stanu czuwania. W nocy sytuacja ulega jednak zmianie. Zazwyczaj wtedy przecież śpimy.

Czytaj też: Jak temperatura może pomóc w walce z dodatkowymi kilogramami?

Ma to wiele sensu z punktu widzenia naszych zwyczajów podyktowanych ewolucją. Łatwiej było polować i zbierać pożywienie za dnia, kiedy nasi przodkowie mieli dostęp do światła słonecznego. Nocą sami mogli natomiast stać się czyimś posiłkiem. Aby zminimalizować ryzyko takiego przebiegu spraw, nasza uwaga na negatywne bodźce jest niezwykle zwiększona w nocy.

Ludzki mózg jest dostosowany do cykli dobowych

Jak wyjaśnia Elizabeth Klerman z Uniwersytetu Harvarda, na świecie są miliony ludzi, którzy budzą się w środku nocy, a ich mózgi nie funkcjonują tak dobrze jak w ciągu dnia. Taka podwyższona koncentracja może niestety sprawiać szereg problemów, na przykład napędzając zmieniony system nagród i czyniąc taką osobę szczególnie podatną na ryzykowne zachowania.

O co konkretnie chodzi? Autorzy podają dwa przykłady: człowieka biorącego heroinę, który za dnia daje sobie radę z uzależnieniem, lecz w nocy ulega swoim pragnieniom. Osobny scenariusz dotyczy studenta zmagającego się z bezsennością, który zaczyna odczuwać poczucie beznadziejności, samotności i rozpaczy, gdy coraz częstsze stają się bezsenne noce.

Czytaj też: Stres nie zawsze jest zły. Oto okoliczności, w których działa on korzystnie na mózg

Mając na uwadze fakt, iż ryzyko popełnienia samobójstwa może być nawet trzykrotnie wyższe między północą a 6:00 rano (w porównaniu do innych części doby) to nietrudno odnieść wrażenie, że coś faktycznie jest na rzeczy. Autorzy publikacji dodają, że do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań, w których zostałoby sprawdzone, jak brak snu i rytm okołodobowy wpływają na funkcjonowanie systemu nagród u danej osoby. W związku z tym konieczne będzie wykonanie takich analiz.