Madame Pompadour: kim była?

Madame Pompadour była metresą króla Francji, Ludwika XV, który rządził w latach 1715-1774. Władzę przejął po swoim pradziadku, Ludwiku XIV, a po 8 latach rządów regencyjnych, sprawowanych przez księcia Filipa II Burbona-Orleańskiego, w wieku 13 lat Ludwik XV został już uznany za pełnoletniego i zaczął rządzić samodzielnie. Nie wiadomo kiedy dokładnie król Francji poznał swoją przyszłą wybrankę. Najprawdopodobniej stało się to w roku 1745 na balu. 

Jeanne de Pompadour pochodziła z mieszczańskiej rodziny. Jej ojciec musiał uciekać z Francji, ponieważ został oskarżony o malwersacje finansowe. Z kolei jej matka handlowała wyrobami ze skóry. Podobno jednak wróżka przepowiedziała, iż 9-letnia wówczas Jeanne w przyszłości zostanie kochanką króla - być może było to jej więc pisane. W 1741 roku wyszła za mąż za Karola Wilhelma Le Normant d'Etiolles (miała wówczas 19 lat). Para doczekała się dwójki dzieci, przy czym chłopiec zmarł rok po urodzeniu, a dziewczynka w wieku prawie 10 lat.

Markiza Pompadour - choć nie należała do arystokracji - otrzymała staranne wykształcenie. Zaprocentowało to w przyszłości, ponieważ była osobą oczytaną i mądrą. Jako metresa Ludwika XV opiekowała się artystami, pomagając im finansowo. Jest też znana z przebudowy licznych budynków w stylu rokoko. Także dzięki jej zaangażowaniu na tym polu powstał najbardziej charakterystyczny styl spośród wszystkich "ludwików", czyli styl Ludwika XV, zwany też francuskim rokokiem. 

 

Madame Pompadour: biografia

Madame Pompadour uzyskała swój tytuł dzięki romansowi z królem Ludwikiem XV. Nie wziął się on znikąd - tytuł markiza de Pompadour należał do francuskiego arystokraty i dyplomaty, Leonarda-Helie Pompadour. Został on aresztowany w roku 1718 za udział w spisku, zorganizowanym przez hiszpańskiego posła w Paryżu, księcia Cellamare. Po roku 1745, Jeanne Antoinette Poisson uzyskała ziemie należące do rodziny markiza oraz tytuł szlachecki, stając się odtąd markizą de Pompadour. 

Przyszła markiza de Pompadour od najmłodszych lat pobierała nauki, kształcąc w sobie nie tylko maniery damy, lecz i zdolności taneczne, muzyczne oraz artystyczne. Czytała książki i szkoliła znajomość języków obcych. Ponadto była ponadprzeciętnie piękna. Jej matka nie miałaby jednak wystarczającej ilości pieniędzy, by zapewnić jej dobre wykształcenie, gdyby nie jej romans z ambasadorem Szwecji. Opłacił on wykształcenie dziewczynki, która przykładała się do nauki, pamiętając przepowiednię wróżki, iż zostanie kiedyś kochanką króla. 

Jeanne Antoinette wyszła za mąż za syna skarbnika Banku Centralnego i siostrzeńca dzierżawcy generalnego, co pozwoliło jej otrzymać zaproszenie na przyjęcie organizowane przez króla w roku 1745. Bal miał miejsce 24 lutego, a na balu młoda kobieta oczarowała wszystkich swoim pięknem i inteligencją. Jeanne Antoinette podbiła również serce króla, jednak jako mieszczanka i osoba bez tytułu nie mogła zostać jego oficjalną kochanką. Król nadał jej więc tytuł i nie tylko przedstawił na dworze, lecz i umieścił w Wersalu.

Marquise de Pompadour opuściła męża i zajęła się organizacją na dworze królewskim przedstawień teatralnych, festynów oraz bali. Remontowała również pałacyki, przyczyniając się do powstania charakterystycznego stylu czasów Ludwika XV.