Majowie wiedzieli, co to rozmach. Ich budowla robi wrażenie nawet po 1500 latach

W toku prac archeologicznych prowadzonych na terenie półwyspu Jukatan zlokalizowano budynek przypominający pałac. Wstępne datowanie sugeruje, że pochodzi on sprzed około 1500 lat.
Majowie wiedzieli, co to rozmach. Ich budowla robi wrażenie nawet po 1500 latach

Łącznie uczestnicy wykopalisk prowadzonych w Meksyku odnaleźli dwa kompleksy mieszkaniowe. Celem ich działań było dawne majańskie miasto znane jako Kabah. Jednym z kluczowych odkryć było to, że archeolodzy zidentyfikowali pierwsze w historii tego stanowiska budynki mieszkalne.

Czytaj też: Co robiły szczątki gada w polskim grobie? Cmentarna tajemnica sprzed wieków wyszła na jaw

Co ciekawe, ostatni wzrost liczby cennych znalezisk na obszarach dawniej zamieszkiwanych przez Majów nie jest przypadkowy. Meksykańskie władze realizują bowiem projekt budowy kolei znany jako Maya Train. Linia ta ma mieć 1500 kilometrów długości, rozciągając się na wspomnianym półwyspie.

Najnowsze znalezisko dokonane w związku z pracami prowadzonymi w obrębie powstającego połączenia to budynek przywodzący na myśl pałac. Ma on 26 metrów długości i jest bogato zdobiony. Jak do tej pory udało się dostrzec rzeźby przedstawiające ptaki, pióra i koraliki. Na tym elementy związane z doznaniami wizualnymi się nie kończą. Fasada budynku posiada bowiem portyk z ośmioma pilastrami, czyli prostokątnymi kolumnami wystającymi ze ścian. Być może opisane rzeźby miały na celu podkreślenie, że tamtejsze elity miały jakiś związek z majańskimi bóstwami.

Wydaje się, że około 1500 lat temu budynki objęte badaniami stanowiły przestrzeń mieszkalną, w której Majowie spali, jedli i zmagali się z trudami codziennego życia. Poza tym nie brakuje sugestii, jakoby obszar ten był wykorzystywany do realizacji zadań administracyjnych. Innymi słowy, mogły to być budynki użyteczności publicznej. Istnieje szansa, że zlokalizowane przez archeologów budynki są nawet starsze niż pierwotnie zakładano.

Wydaje się, że Majowie wykorzystywali znalezione budynki zarówno w celach mieszkalnych, jak i administracyjnych

Miasto objęte badaniami powstało między 250 a 500 rokiem, a jego założyciele przybyli na te tereny z regionu Petén, czyli obszaru obejmującego współczesną Gwatemalę i Belize. Nie można wykluczyć scenariusza, w którym przypominający pałac budynek stanowił miejsce zamieszkania pierwszego władcy miasta.

Czytaj też: W tym grobie spoczęły nie tylko szczątki. Niedaleko Polski znaleziono wyjątkowy pochówek

Być może nieco mniej emocjonującym, ale bez wątpienia cennym z perspektywy archeologii znaleziskiem była znaleziona w czasie wykopalisk ceramika. Chodzi między innymi o malowane naczynia oraz artefakty stosowane w codziennym życiu. Analiza takich obiektów zazwyczaj dostarcza kluczowych informacji dotyczących tego, jak funkcjonowały społeczeństwa sprzed setek a nawet tysięcy lat.