Malarstwo a ekologia

Stare pejzaże są dowodem na to, jak przebiegają zmiany obszarów przybrzeżnych w Wielkiej Brytanii.

Klimatolodzy postanowili wykorzystać w swych badaniach stare obrazy – są one bowiem artystycznymi dowodami na to, w jaki sposób zmieniła się linia brzegowa. Robin McInnes wraz z kolegami z University of Portsmouth przeanalizowali pejzaże przestawiające sceny brzegowe położonej na południu kraju wyspy Wight, której powierzchnia wynosi 380 km kwadratowych. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak przebiegały zmiany brytyjskich brzegów.

Analizie poddane zostały obrazy olejne, akwarele i ryciny autorstwa ponad 400 artystów, które powstały w okresie pomiędzy 1770 a 1920 r. Brzegi wyspy Wright są poddawane niszczącemu działaniu erozji morskiej. Za pomocą obrazów naukowcy będą mogli wyjaśnić, jakim zmianom ulegała linia brzegowa tej wyspy pod wpływem zjawisk naturalnych, lecz również wskutek działalności człowieka.  

Na ten oryginalny pomysł wpadł dr Robin McInnes, zajmujący się badaniem linii brzegowej na wyspie. Postanowił on mianowicie połączyć swoje dwie pasje – artystyczną i geograficzną i wraz z kolegami sporządził listę 20 artystów, którzy najdokładniej oddali na swoich obrazach okolice brzegu. Dzieła sztuki przedstawiają różne metody zabudowy linii brzegowej. Porównując przedstawione na nich sceny z dzisiejszym stanem plaży, naukowcy zauważyli, jakie środki służące do ochrony brzegu przed działaniem abrazji były najbardziej skuteczne, a jakie nie przynosiły oczekiwanego efektu. 

McInnes wyjaśnia, że obrazy przyniosły informację o tym, jak szybko postępowała abrazja i jaki miała ona wymiar w poprzednich stuleciach. Sztuka jest więc świetnym wsparciem dla przyszłych badań naukowo-technicznych. Dzięki niej naukowcy mogą odtworzyć nie tylko zmianę kształtów i postępujące zabudowanie terenów przybrzeżnych – projekt z obrazami ułatwił również przekonanie ludności wyspy i jej władz o konieczności ochrony morskich brzegów. Dr Jonathan Pott podkreśla, że obserwacje procesu erozji morskiej i pomiary plaży nie są dla mieszkańców wystarczająco przekonujące. Tymczasem dzieła sztuki, przedstawiające zmiany środowiska naturalnego, posiadają swój dramatyzm, a ponadto ich autorami są znani i lubiani artyści, co zmusza do myślenia o wiele bardziej, niż suche naukowe fakty.  JSL

źródło: www.port.ac.uk