Pawiany uprawiały seks, a szympansy mniej jadły. To nie wszystko, co robiły małpy w zoo podczas lockdownów

W trakcie pandemii COVID-19 ogrody zoologiczne w wielu krajach były zamknięte i niedostępne dla turystów. Była to dobra okazja dla naukowców, aby przyjrzeć się, jak reagują zwierzęta na zupełnie inne warunki życia, w których nie mijają ich codziennie hałaśliwi turyści. Na warsztat wzięli kilka gatunków małp, które wykazują pewne zmiany w zachowaniu podczas lockdownów.
Pawiany uprawiały seks, a szympansy mniej jadły. To nie wszystko, co robiły małpy w zoo podczas lockdownów

Na łamach czasopisma Animals ukazały się wyniki badań nad zachowaniami kilku gatunków małp żyjących w ogrodach zoologicznych w Wielkiej Brytanii. Dane były zbierane w okresach ścisłych lockdownów związanych z pandemią COVID-19 oraz w czasie, gdy restrykcje były luzowane i turyści mogli odwiedzać zoo (kwiecień-wrzesień 2020 oraz listopad 2020-styczeń 2021).

Czytaj też: Na Borneo pojawiła się tajemnicza małpa. To rzadka hybryda związana ze słynnym nosaczem

Badacze z Nottingham Trent University, Harper Adams University i University of Wolverhampton przyjrzeli się, jak małpy bonobo, szympansy, goryle nizinne i pawiany oliwkowe reagują na absencję ludzi w ogrodach zoologicznych.

Jak się okazało, szympansy jadły więcej i dłużej przebywały na wybiegu, kiedy zoo było otwarte dla odwiedzających. W tym samym czasie goryle nizinne zdecydowanie mniej odpoczywały, co naukowcy tłumaczą zwiększoną czujnością i poczuciem niepewności z powodu ciągle pojawiających się ludzi.

Jak reagowały małpy na brak odwiedzających w zoo?

Ciekawie sprawa ma się w przypadku pawianów oliwkowych. Odkryto, że podczas lockdownów prezentowały one zachowania mniej dominacyjne, ale za to uprawiały więcej seksu, podczas gdy w okresie otwarcia ogrodu zoologicznego okazywały się one bardziej agresywne i chętniej zbliżały się do samochodów odwiedzających zoo gości.

Naukowcy wysuwają zaskakujący wniosek, że większa aktywność seksualna pawianów wynikała z braku stymulacji przejeżdżającymi samochodami gości.

Czytaj też: „Chodziła jak człowiek, ale wspinała się jak małpa”. Ta prakobieta może być brakującym ogniwem w ewolucji człowieka

Celem badań było również określenie, jak wpływa obecność ludzi na małpy przebywające w ogrodach zoologicznych. Niestety okazało się to trudne do precyzyjnego wyjaśnienia, więc wysuwane wnioski są dość ogólne.

Uważa się, że szympansy i pawiany raczej pozytywnie reagowali na powracających po lockdownie odwiedzających. Małpy bonobo i goryle, które mniej czasu spędzają w pojedynkę, gdy zoo jest otwarte, również zdają się reagować pozytywnie.

Więcej:małpyZOO