Mamy w redakcji „Focusa” idealny parytet: siedem pań i siedmiu panów [FELIETON]

Tak się składa, że mamy w redakcji „Focusa” idealny parytet: siedem pań i siedmiu panów. Nie stoi za tym jakiś szczególny plan ani zamiar. Ot, tak wyszło. Reprezentujemy różne spojrzenia na świat także dlatego, że urodziliśmy się w innych pokoleniach, mamy za sobą odmienne doświadczenia, które z kolei ukształtowały nasze różne zainteresowania i światopoglądy.
Mamy w redakcji „Focusa” idealny parytet: siedem pań i siedmiu panów [FELIETON]

Po co to w ogóle podkreślać w magazynie, który zajmuje się popularyzowaniem nauki i opowiada o zmieniającym się świecie? A no choćby dlatego, że w tym świecie, w którym żyjemy, wciąż nie ma miejsca na wyrażanie poglądów każdego i każdej. Z jakiegoś powodu tylko 3 proc. Nagród Nobla w dziedzinach naukowych trafiło dotychczas w ręce pań, mimo że naukowczyń na świecie jest właściwie tyle samo, ilu jest naukowców.

Najnowsze wydanie Focusa Ekstra postanowiliśmy zatem poświęcić kobietom, które zmieniają nasz świat, ale także – szerzej – żeńskiemu pierwiastkowi w naturze. Bo wszystko, co widzimy wokół siebie, opiera się na różnorodności. I dlatego jest takie piękne.

Wydanie „Nauka jest kobietą” znajdą Państwo zarówno w salonach prasowych, jak i na stronie. A w numerze wiele znakomitych tekstów przygotowanych przez najlepszych dziennikarzy współpracujących z naszym tytułem. Spośród nich szczególnie polecam poczet noblistek. To jedna z niewielu okazji, aby poznać wszystkie panie nagrodzone Noblem. Jako pierwsza została tą nagrodą uhonorowana Maria Skłodowska-Curie. Od tego czasu cenne wyróżnienie trafiło do 56 naukowczyń, pisarek i aktywistek na świecie? Czy to dużo? Biorąc pod uwagę, że Nobla dostało już ponad 900 mężczyzn, świat nauki ma na polu równości jeszcze wiele do zrobienia. W tym numerze Focusa Ekstra znajdą Państwo również sylwetki tak niezwykłych postaci jak Jane Goodall, symbol walki o prawa szympansów czy Aleksandra Przegalińska, szczecinianka uznawana za jedną z najważniejszych ekspertek od sztucznej inteligencji na świecie czy Ada Lovelace, pierwsza informatyczka w historii.

Nie byli byśmy sobą, gdybyśmy nie sięgnęli również do tematów przyrodniczych – a jakże. Znaleźliśmy tam niesamowicie wiele fascynujących przykładów siły żeńskiego pierwiastka w naturze. Miłośników historii zainteresują tematy o Polkach, które przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz rozmowę prof. Grażyną Borkowską o żonach dziewiętnastowiecznych powstańców. W końcu prof. Marek Łaziński z Rady Języka Polskiego rozwiewa nasze wątpliwości co do żeńskich form zawodów. Bo i ile do psycholożek i prezydentek jesteśmy już przyzwyczajeni, jak sobie radzić z takimi słowami jak wikinżka czy szpieżka?

Zapraszamy do lektury.

Łukasz Załuski

Redaktor naczelny

 

​ 

Więcej:kobiety