Nagroda Nobla 2013. Martin Karplus, Michale Levitt i Arieh Warschel z nagrodą w dziedzinie chemii

W tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Martin Karplus, Michale Levitt i Arieh Warschel za badania nad “wielkoskalowymi modelami złożonych systemów chemicznych”.

Nagrodzeni badacze to pochodzący z Austrii Martin Karplus z Uniwersytetu Harvarda, Michael Levitt z Uniwersytetu Stanforda i pochodzący z Izraela Arieh Warshel z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. 

Wcześniej chemicy używali modeli z plastikowych kulek połączonych patyczkami. Dzisiejsze modelowanie to zaawansowane procesy wykonywane przez komputery. Nagrodzeni naukowcy już w latach 70. stworzyli podstawy potężnych programów, które nadal używane są do przedstawiania reakcji chemicznych.

Modele komputerowe odzwierciedlające procesy zachodzące w prawdziwym świecie są kluczowe dla całej współczesnej chemii.

Reakcje chemiczne zachodzą w błyskawicznym tempie. W ułamku milisekundy, elektrony przeskakują z jednego jądra atomowego na drugie. Klasyczna chemia nie nadążała za tymi procesami, a prześledzenie poszczególnych etapów reakcji było niemożliwe.

Dzięki modelom, opracowanym przez nagrodzonych badaczy, chemicy korzystając z komputerów są w stanie uchwycić każdy etap reakcji. Modele pozwalają na zrozumienie poszczególnych procesów, takich jak m.in. działanie katalizatorów czy fotosynteza. Dzięki badaniom tegorocznych Noblistów, udało się także zrozumieć działanie białek, dzięki czemu stworzono nowe leki.