Maszyny śmierci

Garota, apega, wiklinowa baba, mosiężny byk czy kołyska judasza – narzędzia te, choć w dzisiejszych czasach znane już tylko miłośnikom historii, przez wieki siały grozę, budziły obrzydzenie, a jednocześnie fascynowały. Krwawy zawód kata był zawodem niezbędnym w każdym większym mieście, a kara śmierci stosowana jest od zarania dziejów po czasy dzisiejsze, a nierzadko, niestety, jest wręcz wpisana w procedurę wymierzania sprawiedliwości.

Od poniedziałku, 29 czerwca, na kanale Discovery World rozpocznie się emisja nowego serialu Discovery World pod tytułem Maszyny Śmierci. Złożona z trzech odcinków seria zaprezentuje wybrane maszyny, za pomocą których ludzie na przestrzeni wieków zadawali cierpienia i wywoływali bolesną śmierć. Przedstawione zostaną narzędzia tortur, wykorzystywane w starożytności, średniowieczu i w czasach współczesnych – od krwawych gruszek, ław do wyciągania czy różnego rodzaju zgniataczy, po bardziej “humanitarne” metody, takie jak gilotyna, elektrokucja czy trucizna. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć ich ewolucję, zasady działania oraz sposoby wykonywania wyroków śmierci przy ich użyciu. Te śmiercionośne wynalazki ludzkości w wielu przypadkach są dowodem na pomysłowość, wysoki stopień zaawansowania technicznego, a nierzadko nawet kunszt artystyczny.

Tortury stosowane były również w Polsce – do dzisiaj w niektórych polskich miastach, takich jak Dobczyce czy Niedzica, oglądać można sale tortur, a na zamku w Golubiu-Dobrzyniu do dziś oglądać można ślady po dawnej katowni. We Wrocławiu popularnością cieszyła się tzw. klatka błaznów, w Głogowie – żelazna dziewica, wyrafinowaną torturę wodną stosowano natomiast w Malborku czy Gniewie.

Część makabrycznych narzędzi, które zostaną zaprezentowane w serialu, należy już do historii, część wykorzystywana jest po dzień dzisiejszy. Według prof. Jarosława Warylewskiego, eksperta w dziedzinie historii tortur, przedstawianie tych makabrycznych wynalazków ludzkości ukazuje prawdę, która – być może – przyczyni się do położenia ostatecznego kresu podobnym praktykom.

Odcinek 1: Maszyny śmierci: Starożytne maszyny

(krzyż, mosiężny byk, apega, wiklinowa baba, koło)

Poniedziałek, 29 czerwca, godz. 23:00

Odcinek 2: Maszyny śmierci: czasy średniowiecza

(Stołek do pławienia czarownic, madejowe łoże, zgniatacz kciuków, gruszka, garota, kołyska judasza, żelazna dziewica)

Poniedziałek, 6 lipca, godz. 23:00

 Odcinek 3: Maszyny śmierci: współczesne urządzenia

(Gilotyna, nowoczesna szubienica, krzesło elektryczne, komora gazowa, zastrzyk śmierci, maszyna do eutanazji)

Poniedziałek, 13 lipca, godz. 23:00