Zapalenie przyzębia (periodontitis) to choroba zapalna dziąseł spowodowana infekcją bakteryjną, która nieleczona może prowadzić do powikłań, w tym utraty zębów. Chorobę tę powiązano także z cukrzycą, przedwczesnym porodem, chorobami układu krążenia, reumatoidalnym zapaleniem stawów i nowotworami. Jednym z głównych czynników powodujących zapalenie przyzębia jest bakteria Porphyromonas gingivalis, która kolonizuje biofilmy na powierzchni zębów i namnaża się w głębokich kieszonkach dziąsłowych.
Czytaj też: Herbata dwa razy razy dziennie lub częściej? Wcale nie musi być zielona…
Japońscy naukowcy odkryli, że matcha, czyli sproszkowana zielona herbata, hamuje wzrost P. gingivalis, co potwierdzono testami laboratoryjnymi. Ponadto w badaniu klinicznym z udziałem 45 osób chorych na zapalenie przyzębia osoby stosujące płyn do płukania jamy ustnej na bazie matchy wykazały znacznie niższy poziom P. gingivalis w próbkach śliny niż na początku badania. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Microbiology Spectrum.
Matcha smaczna i zdrowa – ma pozytywny wpływ stomatologiczny
Herbata chińska (Camellia sinensis) to roślina, którą od dawna badano pod kątem potencjalnego działania przeciwdrobnoustrojowego przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom. Poprzednie badanie na myszach wykazało, że ekstrakt z zielonej herbaty może hamować rozwój patogenów, w tym Escherichia coli. Inne badania wykazały, że ekstrakt może hamować wzrost P. gingivalis i zmniejszać przyleganie bakterii do komórek nabłonka jamy ustnej. Ponadto badania obserwacyjne powiązały spożycie zielonej herbaty z lepszym ogólnym stanem zdrowia.
Czytaj też: Kawa chroni przed groźną chorobą. To ważny argument za dodatkową filiżanką dziennie
Matcha, używana podczas tradycyjnych ceremonii oraz do aromatyzowania napojów i słodyczy, wytwarzana jest z surowych liści C. sinensis. Na potrzeby nowego badania naukowcy ze Nihon University School of Dentistry w Matsudo, National Institute of Infectious Disease w Tokio i innych instytucji przeprowadzili serię eksperymentów in vitro, aby sprawdzić skuteczność roztworu matchy przeciwko 16 gatunkom bakterii jamy ustnej, w tym 3 szczepy P. gingivalis. Płyn do płukania jamy ustnej matcha wykazywał niewielką aktywność wobec szczepów komensalnych bakterii jamy ustnej.
W ciągu 2 godzin prawie wszystkie hodowane komórki P. gingivalis zostały zabite przez ekstrakt matchy, a po 4 godzinach ekspozycji wszystkie komórki były martwe. Odkrycia te sugerują działanie bakteriobójcze matchy wobec patogenu.
Następnie badacze zrekrutowali 45 osób, u których zdiagnozowano przewlekłe zapalenie do dalszego badania klinicznego. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do 3 grup: jedna otrzymywała płyn do płukania jamy ustnej na bazie herbaty jęczmiennej, druga otrzymywała płyn do płukania jamy ustnej na bazie ekstraktu matchy, a trzecia otrzymywała płyn do płukania jamy ustnej zawierający hydrat azulenosulfonianu sodu, stosowany w leczeniu stanów zapalnych. Wszyscy uczestnicy płukali zęby dwa razy dziennie.
Analiza wykazała, że u pacjentów w grupie stosującej płyn do płukania jamy ustnej na bazie matchy zaobserwowano znaczną redukcję poziomu P. gingivalis. W pozostałych dwóch grupach nie zaobserwowano tak znaczącego spadku liczebności bakterii.
Chociaż nowe badanie nie jest pierwszym, które sprawdza antybakteryjny wpływ związków pochodzących z herbaty na P. gingivalis, naukowcy zauważają, że potwierdza ono potencjalne korzyści płynące ze spożycia matchy w ramach planu leczenia osób cierpiących na choroby przyzębia.