Ten materiał jest tani i ekologiczny. Właśnie wykorzystano go w produkcji akumulatorów

Akumulatory ze stałym elektrolitem mogą stać się jeszcze powszechniejsze dzięki ostatnim dokonaniom naukowców związanych z UNIST, czyli Ulsan National Institute of Science and Technology.
Ten materiał jest tani i ekologiczny. Właśnie wykorzystano go w produkcji akumulatorów

Do przełomu doszło po tym jak badacze z Korei Południowej postanowili wykorzystać opracowany przez nich przyjazny dla środowiska elektrolit stały pochodzący z błękitu pruskiego. Takim mianem określa się związek chemiczny wykorzystywany do tej pory między innymi w formie składnika farb i pigmentów.

Czytaj też: Sieci energetyczne mają problem. Wszystko przez odnawialne źródła energii

O tym, jak udało się tego dokonać i w jaki sposób mogłoby to pomóc w popularyzacji akumulatorów ze stałym elektrolitem członkowie zespołu badawczego piszą na łamach Angewandte Chemie International Edition. Wśród największych zalet proponowanego rozwiązania wymienia się jego niskie koszty oraz brak negatywnego wpływu na środowisko.

Do tej pory tego typu konstrukcje były bowiem ograniczane właśnie przez wysokie wydatki oraz problemy środowiskowe. Rozwiązaniem obu tych kwestii okazał się błękit pruski zastosowany w formie elektrolitu stałego. Jest to szczególnie intrygujące, gdy zdamy sobie sprawę z faktu, że związek ten był wykorzystywany już w XVIII wieku. Wynikało to z jego przydatności w kontekście produkcji niebieskich barwników, natomiast teraz gama zastosowań może się zdecydowanie powiększyć. To za sprawą potencjału tych substancji w zakresie przewodzenia jonów i łatwości syntezy.

Materiał wykorzystany przez badaczy, czyli błękit pruski, może pełnić kluczową rolę w funkcjonowaniu akumulatorów ze stałym elektrolitem

Na podstawie przeprowadzonych analiz członkowie koreańskiego zespołu opracowali stałą baterię sodową. Użyli w tym celu materiałów zawierających błękit pruski na bazie manganu. W takiej formie akumulator cechował się wysoką przewodnością jonów sodu i to nawet w temperaturze pokojowej. Autorzy przekonują, że ich dokonania mogą okazać się kluczowe w kontekście komercjalizacji akumulatorów ze stałym elektrolitem.

Czytaj też: Absolutny rekord sprawności fotowoltaiki. Ta konfiguracja jest wyjątkowa w skali świata

Jak dodaje jeden z autorów, Hyun-Wook Lee dokonania jego współpracowników zapewniają możliwość poszerzenia zakresu badań związanych z elektrolitami stałymi. Do tej pory takowe skupiały się na materiałach na bazie siarczków, tlenków i halogenków. Same akumulatory są natomiast kluczowe dla rozwoju wielu różnych dziedzin, takich jak odnawialne źródła energii czy elektryczne samochody. W obu przypadkach tanie i wydajne magazynowanie energii będzie na wagę złota.