Microsoft Edge wyniesie wyszukiwanie na stronie na zupełnie nowy poziom

Wyszukiwarki internetowe, zwłaszcza za sprawą sztucznej inteligencji, weszły ostatnio na zupełnie inny poziom, wprowadzając masę ulepszeń i ułatwień. Jeśli jednak chodzi o wyszukiwanie bezpośrednio na stronie, ta funkcja przeglądarek nadal potrafi być mocno toporna. W Microsoft Edge wkrótce się to zmieni.
Microsoft Edge wyniesie wyszukiwanie na stronie na zupełnie nowy poziom

Zwykle, kiedy chcemy wyszukać coś na danej witrynie, musimy być bardzo precyzyjni. Błędnie wpisane słowo i funkcja nie pokaże nam żadnych rezultatów. W niektórych przeglądarkach są już dostępne dodatkowe filtry, ale trudno tu mówić o wielkich możliwościach. Wciąż wszystko ogranicza się do wyszukiwania konkretnego słowa lub frazy. Microsoft już od jakiegoś czasu testuje nowe rozwiązanie, które usprawni cały proces. W tym celu posłuży się sztuczną inteligencją.

Jeszcze w październiku ubiegłego roku w Microsoft Edge Canary odkryto bardzo fajną nowość

Mowa o funkcji Smart Find, czyli wyszukiwania na stronie internetowej opartego na sztucznej inteligencji. Pozwala ona znaleźć powiązane dopasowania i zlokalizować potrzebną frazę nawet wówczas, gdy błędnie napiszemy jakieś słowo. W ten sposób firma opisuje to narzędzie:

Wyszukiwanie słowa lub frazy na stronie internetowej stało się łatwiejsze dzięki sztucznej inteligencji. Nawet jeśli błędnie wpiszesz słowo w zapytaniu, zasugerujemy powiązane dopasowania i słowa, co ułatwi znalezienie tego, czego szukasz. Podczas wyszukiwania wystarczy wybrać sugerowany link, aby szybko zlokalizować żądane słowo lub frazę.

Czytaj też: Google znalazł właśnie kolejne zastosowanie dla kodów QR. Przyda się podczas wymiany smartfona

Oto przykład, w jaki sposób to będzie działać:

Ponadto wraz z Edge 116 pojawią się dwie dodatkowe opcje filtrowania, pozwalające dopasować całe słowo oraz przeprowadzić wyszukiwanie z uwzględnieniem wielkości liter:

Użyj opcji Dopasuj wielkość liter, aby dopasować całe słowa i znaki akcentowane podczas korzystania z filtrów wyszukiwania. Wybierz opcję Pokaż opcje wyszukiwania, a następnie przełącz opcję Dopasuj wielkość liter, aby włączyć filtr.

Czytaj też: Google Chrome będzie ostrzegał przed kolejnym miejscem, w którym może ukrywać się złośliwe oprogramowanie

Funkcja Smart Find nadal jest w fazie testów, ale na jej wprowadzenie nie będziemy musieli czekać zbyt długo. Jak poinformował Microsoft, zacznie ją udostępniać wszystkim użytkownikom już we wrześniu. Teraz natomiast można ją przetestować, pobierając Edge w wersji Beta, Dev lub Canary z oficjalnej strony Edge Insider. Pamiętajcie tylko, że ze wspomnianej nowości można korzystać tylko w Microsoft Edge na Windowsie. Posiadacze sprzętu z systemem Linux czy macOS będą musieli obejść się smakiem.