Miecz starszy od Polski na dnie Wisły! Pochodzi sprzed chrztu Mieszka I

O wielkim znalezisku mogą mówić archeolodzy, którzy wybrali się do Włocławka w celu rozpoznania wydobytego tam przedmiotu. Jak się okazało, położone w centralnej Polsce miasto posiada miecz pochodzący z IX bądź X wieku, czyli starszy niż całe nasze państwo.
Miecz starszy od Polski na dnie Wisły! Pochodzi sprzed chrztu Mieszka I

O sprawie poinformowały lokalne media, z relacji których wynika, że do odkrycia doszło w czasie prac melioracyjnych mających na celu pogłębienie basenu portowego w korycie Wisły. Właśnie wtedy robotnicy dostrzegli nietypowy artefakt, który obecnie znajduje się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Toruniu. Ostatecznie ma on natomiast trafić do muzeum we Włocławku.

Czytaj też: Ukrzyżowali go Rzymianie. Tak wyglądał mężczyzna sprzed niemal 2000 lat

fot. OSiR Włocławek

Znaleziony w pobliżu ulicy Piwnej przedmiot, jak się później okazało, był mieczem. Już na pierwszy rzut oka wydawało się, iż chodzi o oręż mający co najmniej kilkaset lat, a dokładniejsze oględziny w wykonaniu ekspertów nawet przesunęły tę granicę. Obecnie archeolodzy twierdzą, że chodzi o miecz mający ponad tysiąc lat! Jego pochodzenie miałoby sięgać IX lub X wieku. Oznaczałoby to, iż jest starszy od państwa polskiego, pochodząc sprzed chrztu Mieszka I.

Miecz znaleziony w korycie Wisły na terenie Włocławka może mieć ponad 1000 lat. Zdaniem ekspertów jego pochodzenie sięga IX lub X wieku

I choć broń zachowała się w jednym kawałku, to zdecydowanie nadgryzł ją ząb czasu. I dosłownie i w przenośni, wszak miecz jest wyraźnie skorodowany. W myśl jednej z hipotez mógł on należeć do wikinga. Przybysze z północy byli na terenach dzisiejszej Polski częstymi gośćmi, dlatego takie pochodzenie tego oręża nie powinno dziwić. Jako że tego typu odkrycia zdarzają się naprawdę rzadko, to badacze mają teraz wielką szansę na poznanie historii tego obiektu.

fot. OSiR Włocławek

Czytaj też: Fascynujące rozwiązanie z czasów starożytnych. Stał za nim lud, o którym prawie nic nie wiadomo

Konserwacją oraz dokładnymi ekspertyzami miecza mają się teraz zająć przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Później, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wróci on do Włocławka, gdzie trafi do miejscowego muzeum. Przeczesywanie głębin najdłuższej rzeki naszego kraju zapewne przyniosłoby więcej znalezisk tego pokroju. Ze względu na rolę, jaką Wisła od wieków pełniła w transporcie, jej wody mogą zawierać wiele interesujących artefaktów.