Jak rozwinięci byli dawni mieszkańcy Ziemi? Niewiarygodne dowody sprzed prawie 150 tysięcy lat

Zazwyczaj dominuje przekonanie, że nasi przodkowie wywodzący się z epoki kamienia byli bardzo nieokrzesani, by nie powiedzieć, że wręcz wysoce prymitywni. Znalezisko dokonane w Afryce pokazuje, że wcale nie musiało tak być.
Jak rozwinięci byli dawni mieszkańcy Ziemi? Niewiarygodne dowody sprzed prawie 150 tysięcy lat

Epoka kamienia była bardzo długa, ponieważ za moment jej rozpoczęcia uznaje się początek wykorzystywania kamiennych narzędzi przez człowieka. Etap ten sięga około 2,6 mln lat wstecz, natomiast gdy nasz gatunek posiadł umiejętność wytwarzania metalowych narzędzi, rozpoczęła się epoka brązu. 

Czytaj też: Zamieszkiwał Polskę tysiąc lat temu. Teraz wiemy, jak wyglądała ta zadziwiająca postać 

Historia zaserwowana nam przez archeologów, którzy piszą o szczegółach swoich badań na łamach Ichnos przenosi nas natomiast w okres sprzed około 148 tysięcy lat. Arenę działań badaczy stanowiła Republika Południowej Afryki. Członkowie zespołu natrafili tam na ślady stóp. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że odciski te wydają się pozostawione nie przez gołe stopy, lecz odziane w obuwie. 

Tego typu rewelacje, tj. przypuszczenia o noszeniu butów przez dawnych mieszkańców Ziemi, pojawiały się już wielokrotnie. Zazwyczaj brakowało jednak twardych dowodów w tej sprawie. Dzięki ostatnim ustaleniom najwyraźniej udało się to zmienić. Warto jednocześnie podkreślić, że datowanie na 148 tysięcy lat wyznacza górną granicę. Ta dolna, choć znacznie niższa, to wciąż bardzo imponująca, ponieważ wynosząca około 79 tysięcy lat.

Skąd w ogóle pomysł, że ci, którzy zostawili wspomniane ślady, nie poruszali się “na bosaka”? Sugeruje tak kształt odcisków, które są pozbawione konturów zostawianych zazwyczaj przez palce u stóp. Zamiast nich widać natomiast zaskakująco zaokrąglone kształty. Co ciekawe, to nie pierwszy taki przypadek, choć dotychczasowe były wyraźnie bliższe współczesności. Poprzednie tropy zlokalizowano w obrębie stanowiska Goukamma oraz w Woody Cape w Parku Narodowym Addo Elephant.

Ślady pozostawione przez mieszkańców południowej Afryki niemal 150 tysięcy lat temu mogły powstać przy udziale obuwia

Aby nie opierać się wyłącznie na domysłach, autorzy badań w tej sprawie sporządzili własne odciski stóp. Przedtem założyli dwie różne pary butów używanych w przeszłości przez rdzenną ludność San z Afryki. Jak wykazały ślady testowe, odciski zostawiane przez takie obuwie na mokrym piasku pozostawiało ślady podobne do tych objętych badaniami. Pomysł noszenia butów przez mieszkańców tego miejsca jest szczególnie sensowny, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż tamtejsze przybrzeżne tereny nie sprzyjają poruszaniu się na boso ze względu na obecność skał i jeżowców. Nawet współcześnie rozcięcia mogą być groźne dla zdrowia, a co dopiero powiedzieć o realiach sprzed niemal 150 tysięcy lat?

Czytaj też: Ludzkie twarze i nietypowe korpusy. Archeolodzy znaleźli coś dziwnego w świątyni Azteków

Niestety, w całym śledztwie jest co najmniej jedna duża luka. Odnosi się ona do braku fizycznych dowodów na istnienie butów pochodzących ze środkowej epoki kamienia. A jeśli popatrzymy na takie dowody, to są one zaskakująco nowe: pochodzą z okresu od 5000 do 10 000 lat temu. Jeśli zaś chodzi o odciski wskazujące na noszenie obuwia, to dotychczas rekordowe znajdowały się we Francji i zostały określone na około 130 tysięcy lat.