Ludzkie twarze i nietypowe korpusy. Archeolodzy znaleźli coś dziwnego w świątyni Azteków

Badacze powiązani z INAH (Instituto Nacional de Antropología e Historia) prowadzili poszukiwania na terenie słynnej azteckiej świątyni znanej jako Templo Mayor. Udało im się tam odnaleźć rzadko spotykane obiekty.
Ludzkie twarze i nietypowe korpusy. Archeolodzy znaleźli coś dziwnego w świątyni Azteków

O co dokładnie chodzi? O figurki noszące antropomorficzne cechy. Ich twarze przypominają więc ludzkie, podczas gdy korpusy zostały potraktowane nieco po macoszemu. Innymi słowy, twórcy tych artefaktów zastosowali stosunkowo proste sposoby na ukazanie ciał tych postaci.

Czytaj też: Zamieszkiwał Polskę tysiąc lat temu. Teraz wiemy, jak wyglądała ta zadziwiająca postać 

Templo Mayor to bardzo charakterystyczny element architektoniczny pozostawiony przez Azteków. Ta budowla sakralna powstała przez długie lata, w XIV i XV wieku, by w ostatecznej formie przyjąć formę piramidy schodkowej. Być może przetrwałaby ona do czasów współczesnych, ale przybysze z Europy postanowili zniszczyć ten obiekt, uznając go za element pogaństwa.

Templo Mayor znajdowała się w centrum Tenochtitlan, czyli azteckiej stolicy. Świątynię poświęcono Huitzilopochtli, czyli bogowi wojny oraz Tlalocowi, bóstwu wiązanemu z rolnictwem i deszczem. W czasie wykopalisk archeologicznych uczestnicy wyprawy natrafili na kamienną skrzynię nazywaną w języku nahuatl tepetlacalli. Wewnątrz znajdowało się 15 figurek oraz zielone kamienne koraliki, ślimaki, muszle i koralowce.

Ze względu na sposób wykonania, naukowcy uznali, że figurki wywodzą się z kultury Mezcala, rozwijającej się w środkowym i późnym okresie preklasycznym. Aztekowie najprawdopodobniej składali tego typu artefakty w czasie rytuałów ofiarnych. Wydaje się, że zostały one wykonane znacznie wcześniej, ponieważ zdaniem naukowców figurki mogły mieć w momencie złożenia ponad 1000 lat. 

Świątynia Azteków, znana jako Templo Mayor, została niemal całkowicie zrównana z ziemią w 1521 roku, kiedy to decyzję o zniszczeniu miasta podjęli konkwistadorzy

Kamienna skrzynia znajdowała się w obszarze datowanym na okres rządów Montezumy Ilhuicamina, które przypadały na lata 1440–1469. Poza tymi antropomorficznymi obiektami uczestnicy ekspedycji zidentyfikowali również 186 przedmiotów składanych w formie ofiar, a wśród nich między innymi kolczyki przypominające kształtem grzechotnika. W skrzyni znajdowało się również 137 koralików z zielonych kamieni i 1942 przedmioty stworzone z muszli, ślimaków i koralowców.

Czytaj też: W tej jaskini nie pochowano przedstawicieli naszego gatunku. Naukowcy próbują zrozumieć rytuał sprzed setek tysięcy lat

Niestety, Templo Mayor, po tym jak została zdobyta przez Hiszpanów, niemal całkowicie zrównano z ziemią. Sama świątynia była jednak związana z bardzo brutalnymi egzekucjami. Chcąc zyskać przychylność bogów, Aztekowie organizowali krwawe ceremonie, w czasie których każdego roku mogły ginąć nawet tysiące osób. Tamtejsi kapłani zajmowali się między innymi wycinaniem serc takich ofiarowanych ludzi.