Mikroapartamenty – ile kosztują i jak ubezpieczyć?

Ceny mieszkań na polskim rynku są tak wysokie, że niewiele osób może sobie pozwolić na sfinansowanie inwestycji z oszczędności. W najgorszej sytuacji są młodzi ludzie, którzy zazwyczaj nie mają szans na kredyt hipoteczny. Odpowiedzią na ich potrzeby są mikroapartamenty, dzięki którym można spełnić marzenia o własnym lokum. Ile trzeba zapłacić za taką nieruchomość i jak ją ubezpieczyć? Odpowiadamy!

Czym są mikroapartamenty?

Mikroapartamenty to mieszkania o niewielkim metrażu, który z reguły nie przekracza 25 mkw. Są zaprojektowane tak, aby maksymalnie zagospodarować powierzchnię w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Mikroapartamenty cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, jednak w Polsce takie budownictwo nie jest zbyt powszechne. Wiele kontrowersji budzą również przepisy prawa, według których mieszkanie musi mieć co najmniej 25 mkw. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/mikroapartamenty. Mimo to nie ma problemów z zakupem mikroapartamentów, szczególnie w największych miastach Polski.

Ile kosztuje mikroapartament?

Wbrew pozorom ceny za minimieszkania nie są wcale tak atrakcyjne i mieszczą się w przedziale od ok. 9000 do nawet 24 000 zł za 1 mkw. Wszystko jednak zależy od lokalizacji oraz standardu wykończenia. Dlaczego więc mikroapartamenty wzbudzają takie zainteresowanie?

  • Ze względu na niewielki metraż są tańsze niż standardowe mieszkania,
  • są świetnym rozwiązaniem dla młodych osób, które dopiero gromadzą swój kapitał,
  • zazwyczaj znajdują się w dogodnej lokalizacji w centrum miasta,
  • charakteryzują się funkcjonalnością oraz wysokim standardem.

Zakup mikrapartamentu pod wynajem może być też dobrą inwestycją, która przynosi regularne zyski. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które chcą bezpiecznie ulokować oszczędności i pomnożyć kapitał bez ryzyka utraty pieniędzy.

Jak ubezpieczyć mikroapartament?

Na rynku nie znajdziesz ubezpieczeń dedykowanych minimieszkaniom, ale nie oznacza to, że nie możesz objąć ochroną takiej nieruchomości. Wystarczy, że wykupisz standardową polisę uwzględniającą prawdopodobne ryzyka dotyczące Twojego lokum. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie mieszkania może obejmować zdarzenia losowe, takie jak pożar, zalanie sąsiadów czy działanie żywiołów. W razie potrzeby możesz również rozszerzyć zakres ochrony o dodatkowe elementy i wykupić np. OC w życiu prywatnym lub Assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie mikroapartamentu?

Kalkulacja stawek dla mikroapartamentów odbywa się na takim samych zasadach, co w przypadku standardowych mieszkań. Koszt polisy zależy więc od wartości rynkowej lokalu, dlatego właściciele niewielkich nieruchomości nie muszą się obawiać wysokich składek. Średnio ceny polis wynoszą ok. 100 zł rocznie, dlatego nie warto rezygnować z takiej ochrony. Tym bardziej że mikroapartamenty wyróżniają się zazwyczaj wysokim standardem, a w razie ewentualnej szkody trudno będzie pokryć naprawy z własnej kieszeni. Jeżeli zależy Ci na niskich kosztach ubezpieczenia, skorzystaj z kalkulatora ofert i sprawdź, w którym towarzystwie dostaniesz najkorzystniejszą opcję.