Mały jak kruk, a drapieżny jak jastrząb. Ze spotkania z tym dinozaurem nie wyszlibyśmy cało

O tym, że niektóre gatunki dinozaurów potrafiły latać, wiadomo od dawna. Natomiast, w jaki sposób to robiły lub do czego tę zdolność wykorzystywały, nie do końca jeszcze poznali naukowcy. Pewne intrygujące szczegóły ze sztuki drapieżnictwa zdradzają nam mikroraptory – latające, opierzone teropody wielkości kruka.
Mikroraptor

Mikroraptor / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-2.0

Przyjrzyjmy się współczesnym latającym drapieżnikom i budowie ich kończyn. Jastrzębie posiadają bardzo rozbudowane poduszki u stóp. Pomagają one im w chwytaniu swoich ofiar podczas lotu. Podobną cechę miały również mikroraptory – dinozaury, którym przyjrzał się zespół badaczy z Chin, Australii i Kanady. Wyniki badań nad rolą poduszek na stopach tych niewielkich teropodów opublikowano w Nature Communications.

Mikroraptory należą do opierzonych teropodów, które żyły we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin. W tym kraju również znajdują się największe na świecie zbiory skamieniałości tych przedziwnych zwierząt. Były one wielkości kruka, prowadziły nadrzewny tryb życia i charakteryzowały się wyjątkowo długim ogonem zbudowanym z piór.

Czytaj też: Najdziwniejsze dinozaury w historii. Pokazujemy 10 osobliwych zwierząt, które kiedyś rządziły światem

Rekonstrukcja mikroraptorów / źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Mikroraptor umiał polować na ofiary jak jastrząb

Zagadką było, w jaki sposób one polowały na swoje ofiary. Badacze postanowili przeprowadzić szczegółową analizę kończyn mikroraptorów na podstawie dostępnych już i odkrytych skamieniałości. Najcenniejsze były te okazy, które prezentowały stopy dinozaurów w masie skalnej. Wówczas nie tylko kości gada były widoczne, ale również skamieniałe pozostałości tkanki miękkiej. Nie zawsze są one dostrzegalne gołym okiem, zatem wykorzystano w badaniach specjalny laser, który wywoływał zjawisko fluorescencji. W takich warunkach odsłaniały się nieznane wcześniej detale anatomiczne.

Porównując poduszki u stóp mikroraptora z tymi u kończyn współczesnych ptaków drapieżnych, dostrzeżono zaskakujące podobieństwo do jastrzębia. Naukowcy uznali, że mikroraptor polował na swoje ofiary także w locie. Poduszki wówczas umożliwiają chwycenie zdobyczy i utrzymanie jej przez dłuższy czas.

Analiza poduszek w normalnym świetle i przy zjawisku fluorescencji / źródło: https://doi.org/10.1038/s41467-022-35039-1

Czy odkrycie oznacza, że dzisiejsze jastrzębie są potomkami kredowych małych teropodów? Niekoniecznie. To tylko wskazuje, że taka umiejętność polowania wyewoluowała u latających zwierząt kilkukrotnie i u różnych gatunków.

O mikroraptorach wiemy jeszcze kilka innych nietypowych faktów. Niedawne badania wskazały na fakt, że gady te jako jedne z nielicznych żywiły się ssakami.