Miliard kolorów na monitorze

Na wystawie Connecting Your World w Berlinie firma HP zaprezentowała monitor DreamColor LP2480xz dysponujący rekordową paletą barw i najdokładniejszymi ustawieniami odcieni kolorów.

Pierwszy człon nazwy nowego monitora jest wynikiem dwuletniej współpracy firmy HP ze studiem filmowym DreamWorks Animation. Technologia DreamColor została opracowana przez firmę HP wraz z firmą DreamWorks Animation jako odpowiedź na „pilną potrzebę dokładnego wyświetlania kolorów w animacjach komputerowych, grach, produkcjach filmowych, w projektowaniu i obróbce grafiki”. LP2480xz to pierwszy monitor stworzony na bazie tej właśnie technologii.
Wyświetlacz nowej generacji posiada panoramiczny ekran o 24-calowej przekątnej – producent zapowiada, że już niedługo pojawią się również ekrany o innych rozmiarach. Urządzenie zostało zbudowane w oparciu o 30-bitowy kolor, co oznacza ponad 1,07 mld dostępnych odcieni. Dla porównania – w zwykłych monitorach nawet przy 32-bitowych ustawieniach w komputerze w rzeczywistości dla wyświetlania kolorów wykorzystuje się 24 bity, co daje około 16,8 mln kolorów.
DreamColor to monitor ciekłokrystaliczny z tylnym podświetleniem diodowym. Wcześniej takie podświetlenie – białe – używano w celu podwyższenia dynamicznego kontrastu. W nowym monitorze podświetlenie jest trójkolorowe. Sterowanie podświetleniem pozwala na zwiększenie liczby wyświetlanych przez ekran LCD kolorów. Ed Leonard, dyrektor technologiczny DreamWorks, mówi: “Nowym monitorem DreamColor HP przełamało bariery, które istniały w technologii wyświetlaczy przez ostatnie dziesięć lat. Nowy, zadziwiający monitor łączy w sobie cały szereg istotnych sukcesów, zapewniając bezprecedensowy poziom konfiguracji koloru i dokładność w naszym procesie produkcyjnym. To prawdziwe marzenie producenta filmów cyfrowych”.
Liczba dostępnych kolorów w DreamColor jest 64 razy większa, niż w tradycyjnych monitorach ciekłokrystalicznych i panelach plazmowych. Trzy podstawowe kolory – czerwony, niebieski i zielony – mają większą głębię, czarny jest cztery razy ciemniejszy niż zazwyczaj, a biały można sobie skonfigurować wedle upodobania.
Monitor jest również wyposażony w klawisz, który otwiera dostęp do siedmiu automatycznie zmienianych predefiniowanych ustawień przestrzeni barw, konfigurujących jasność, korekcję gamma i temperaturę bieli, a także zakres wyświetlanego spektrum i nasycenia. Ustawienia te nie wymagają instalowania specjalnego oprogramowania.
Wraz z monitorem oferowana jest również aplikacja do kalibracji koloru. Cena nowości wynosi w USA prawie 3500 dolarów. Producenci twierdzą, że dzięki stosunkowo niskiej cenie ten profesjonalny monitor zyska ogromną popularność wśród fachowców. JSL
źródło: www.hp.com