ZOBACZ: SPIS TREŚCI MAGAZYNU COACHING (3/207)

Jak dobrze, że jestem już dorosła! Nie muszę chodzić do szkoły, drżeć o stopnie, uczyć się rzeczy, które mnie nie interesują… Z tą właśnie myślą wstałam dziś z łóżka. Bo znowu przyśniła mi się matura, tym razem z geografii. Tuż przed wejściem do sali egzaminacyjnej okazało się, że jest jakiś nowy kontynent, o którego istnieniu nie miałam pojęcia.

Tak, wiem, nie jestem odosobniona. Koszmary senne dotyczące szkoły ma większość z nas. I nic nie zapowiada, że będzie inaczej. Według najnowszych badań Evidence Institute polscy uczniowie naprawdę nie znoszą szkoły – w Europie gorzej jest tylko w Grecji i Słowacji. Lekcje kojarzą im się z odpytywaniem, ze wskazywaniem braków, z wyłapywaniem błędów. Ze stresem.

A przecież nauka może być czystą przyjemnością! Może uskrzydlać, wprowadzać w stan flow – ba! można się od niej uzależnić jak od sportu lub używek, bo tak jak one dostarcza endorfin. Najlepiej wiedzą o tym jednak dorośli, a więc ci, którzy już nie muszą się uczyć. Ale wciąż mogą. Mogą odkrywać nowe pasje, mówić nowymi językami i poszerzać swoje horyzonty.

Co z tego, że nie wszystkich nas czeka mistrzostwo, że będziemy mylić przypadki w niemieckim, potykać się w tangu, szermierce czy najnowszym Adobe Illustratorze. Ważne, by się cały czas rozwijać, patrzeć coraz szerzej i sięgać coraz dalej. A po pierwszych sukcesach nie osiadać na laurach. Ani na nich ciekawie, ani wygodnie, ani – jak wynika z naszego raportu „Rozwijaj się z głową” – bezpiecznie.

Przejmując stery „Coachingu”, będę o tym pamiętać. Chcę, żeby ten świetny magazyn dalej się rozwijał. Stąd nowe rubryki, nowe akcje i nowe rozwiązania graficzne. Szczególnej uwadze polecam cykl "Strefa zagrożenia”, w którym będziemy zajmować się trudnymi, ale bardzo ważnymi tematami dotyczącymi relacji w miejscu pracy. Mam nadzieję, że wspólnie z Wami uda nam się choć trochę je uzdrowić.

Na koniec danie specjalne – mapa rozwoju autorstwa psycholożki Marty Szeszko oraz ilustratora Pawła Kłudkiewicza. Pierwszy obrany przez nich cel to skuteczne wprowadzanie zmian. Spójrzmy na trasę. Rozwińmy żagle. I ruszajmy ku nieznanym kontynentom, o których tylko nam się śniło.

ANITA SZARLIK
redaktorka naczelna