Ambitny projekt MIT. Tak chcą ocalić dziedzictwo Afganistanu od zapomnienia

Naukowcy z MIT ogłosili projekt dokumentalny o nazwie “Ways of Seeing”, który wykorzystuje zaawansowane modelowanie 3D, zdjęcia z dronów, rzeczywistość wirtualną i szczegółowe rysunki odręczne w celu cyfrowej ochrony zagrożonych zabytków Afganistanu.
Naukowcy MIT odtworzyli cyfrowo cztery historyczne miejsca znajdujące się w Afganistanie /Fot. MIT

Naukowcy MIT odtworzyli cyfrowo cztery historyczne miejsca znajdujące się w Afganistanie /Fot. MIT

Aga Khan Documentation Center, Aga Khan Trust for Culture i biblioteka MIT nawiązały współpracę, aby zapewnić doświadczenia rozszerzonej rzeczywistości (XR) krytycznych obiektów architektonicznych w całym Afganistanie.

Niezwykły projekt MIT – to dopiero początek

Projekt “Ways of Seeing” koncentruje się na czterech różnych historycznych miejscach w Afganistanie: Zielonym Meczecie w Balkh, stupie Parwan, grobowcu królowej Gawhar Saad z XV wieku oraz minarecie Jam z XII wieku, który został zbudowany w odległym obszarze zachodniego Afganistanu. Miejsca te wybrano ze względu na ich różnorodność architektoniczną i religijną, a także względną niedostępność niektórych lokalizacji.

Naukowcy MIT podczas pracy – po lewej szkic Jeleny Pejkovic, po prawej gotowy render /Fot. MIT

Aby zgromadzić dane wizualne, naukowcy z MIT współpracowali z afgańską ekipą zajmującą się produkcją cyfrową, która udała się do wybranych miejsc po zdalnym przeszkoleniu w zakresie pilotowania “operacji powietrznej skanowania 3D”. Tam dziennikarze zebrali od 15-30 tys. zdjęć w każdej lokalizacji. W międzyczasie Nikolaos Vlavianos, doktorant z Wydziału Projektowania i Obliczeń Architektury MIT, podjął próbę “obliczeniowego (generowania) chmur punktów i geometrii siatki ze szczegółowym mapowaniem tekstur”.

Czytaj też: Polskie zabytki w Minecrafcie

Następnie Jelena Pejkovic, absolwentka MIT i aktywna architektka, stworzyła szczegółowe rysunki lokalizacji za pomocą VERNADOC – tradycyjnej techniki renderowania tuszem, opracowanej po raz pierwszy przez fińskiego architekta Markku Mattila.

Projekt “Ways of Seeing” ma zapewnić najnowocześniejsze środki cyfrowej ochrony odległych i potencjalnie zagrożonych miejsc historycznych. Zespół ma nadzieję udostępnić archiwum wysiedlonym Afgańczykom na całym świecie, a także “każdemu, kto chce być ich świadkami”. Warto zaznaczyć, że opracowany model można powtarzać i skalować dla innych miejsc dziedzictwa zagrożonych wojnami, katastrofami ekologicznymi lub zawłaszczeniem kulturowym na całym świecie. Publiczna premiera “Ways of Seeing” planowana jest na koniec czerwca 2023 roku.