Mitologiczna postać odnaleziona na mozaikach z II wieku. Co przedstawiają?

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na terenie posiadłości wykorzystywanej przez starożytnych rzymskich władców natrafili na dwie mozaiki przedstawiające postać z greckiej mitologii: Meduzę.
Mitologiczna postać odnaleziona na mozaikach z II wieku. Co przedstawiają?

Jeśli pamiętacie lekcje historii, to jej włosy składały się z węży, a nawet pojedyncze spojrzenie wystarczało, by zamienić takiego nieszczęśnika w kamień. Według mitologii początkowo Meduza była wyjątkowo piękną kobietą, lecz za karę została zamieniona w stworzenie, które nie mogło przyciągać niczyjego wzroku – a jeśli już tak się stało, to każdego obserwatora spotykała za to kara.

Czytaj też: Ten fragment tłumaczenia Biblii pozostawał nieznany. Ma ponad 1700 lat

Naukowcy sądzą, że z willi, na terenie której znaleziono podobizny Meduzy, korzystali przedstawiciele dynastii Antoninów, rządzący Cesarstwem od 96 do 192 roku. Z tego względu wydaje się prawdopodobne, że mozaiki pochodzą z II wieku. Przedstawiona na nich postać spogląda w dal, choć trudno wywnioskować coś więcej na temat zamysłu twórcy bądź twórców tych wizerunków. 

Meduza to mitologiczna postać, która początkowo słynęła ze swojej wyjątkowej urody. Z czasem została jednak ukarana i zaczęła zamieniać w kamień każdego, kto na nią spojrzał

Mozaiki znajdowały się w dwóch niszach wyciętych w okrągłym pokoju. Jedną umieszczono w północno-zachodniej części pomieszczenia, a drugą – w południowo-wschodniej. W tym samym pokoju zlokalizowano dwie kolejne nisze, lecz były one pozbawione podobnych wizerunków. Być może zostały one ukradzione bądź zniszczone, ponieważ historycy wiedzą, iż część tamtejszych dekoracji zniknęła w XVIII i XIX wieku. 

Jeśli chodzi o wspomnianą dynastię Antoninów, to sprawowała ona rządy w Rzymie w okresie od 96 do 192 roku. Do jej przedstawicieli zaliczali się: Nerwa, Trajan, Hadrian, Antoninus Pius, Marek Aureliusz, Werus oraz Kommodus. Okrągły pokój mógł pełnić rolę swego rodzaju pomieszczenia gościnnego, w którym gospodarze przyjmowali odwiedzających ich ludzi. 

Czytaj też: Wikingowie nawet po śmierci byli gotowi do walki. Znaleziono ich tarcze

Poza kradzieżami i zniszczeniami pochodzącymi z XVIII i XIX wieku, sporo trudności w kontekście prowadzenia na miejscu prac archeologicznych wynika z drugowojennych działań. Zdarza się, iż naukowcy – szukając artefaktów z czasów starożytnych – natrafiają na przedmioty związane właśnie z drugą wojną światową.