Mitologiczny bohater uwieczniony na mozaice. Miał być synem króla i bogini 

Eneasz pojawiał się w mitologii greckiej i rzymskiej, gdzie przedstawiano go jako syna króla Anchizesa oraz bogini Wenus, zwanej również Afrodytą. Niedawno zlokalizowano mozaikę z jego podobizną.
Mitologiczny bohater uwieczniony na mozaice. Miał być synem króla i bogini 

Znalezisko miało miejsce na terenie Turcji, a dokładniej rzecz biorąc, w położonym na południu tego kraju mieście Osmaniye. Według wstępnych ustaleń mozaika znajdowała się w dawnej rzymskiej wili, zdobiąc jej podłogę. Budynek ten został postawiony w okolicach I-II wieku. 

Czytaj też: Zdumiewające odkrycie na Lubelszczyźnie. Skąd się wzięły tam egipskie figurki liczące 2000 lat?

Natężone poszukiwania rozpoczęły się w 2015 roku, kiedy to archeolodzy znaleźli się na miejscu w związku z informacjami o licznych artefaktach i mozaikach pochodzących z czasów starożytnych. Jednym z odnalezionych dzieł było to ukazujące wojownika jadącego na koniu z włócznią w ręku. Poza tym autor ukazał również Dydonę, czyli rzekomą założycielkę Kartaginy, towarzyszącą mężczyźnie w drodze na polowanie na lwy. 

Tym człowiekiem był właśnie Eneasz, jeden z nielicznych wojowników, którym udało się przeżyć po upadku Troi. Później miał rzekomo zabrać ocalałych Trojańczyków w długą podróż, zakończoną założeniem miasta Lawinium. Eneasz był bohaterem poematu epickiego autorstwa Wergiliusza, zwanego Eneidą

Mitologiczny bohater, Eneasz, miał być jednym z niewielu wojowników, którym udało się przetrwać wojnę trojańską. Po wyprowadzeniu ludzi z miasta założył on Lawinium

Historyk Cezmi Yurtsever twierdzi, że dawniej w miejscu, w którym znajduje się willa (a w zasadzie jej pozostałości), funkcjonowało miasto znane jako Flaviapolis. Zostało ono założone w czasach rzymskich, a mozaika powstała w III wieku. Eneasza umieszczono na niej około 1500 lat po wojnie trojańskiej. Zdaniem eksperta dokonane znalezisko jest unikalne w skali świata i powinno przynieść okolicznym terenom ogromną sławę. 

Czytaj też: “Sebę ukąsił skorpion i nie przyjdzie do pracy”. Tak starożytni Egipcjanie tłumaczyli nieobecności

Jeśli chodzi o wojnę trojańską, to głównym źródłem informacji na jej temat są dzieła Homera. Grecki twórca twierdził, iż jedną z przyczyn konfliktu było porwanie żony króla Sparty, Heleny, przez Parysa będącego księciem Troi. Biorąc pod uwagę inne źródła, można założyć, że wojna trwała w XIII i XII wieku p.n.e., choć dokładne daty są przedmiotem sporu wśród historyków. Ostatecznie Achajowie zdobyli rzekomo Troję i niemal doszczętnie ją zniszczyli.