Mleko w kartonie czy butelce? Eksperci nie mają wątpliwości

Nowe badania wykazały, że mleko w kartonie smakuje inaczej od mleka w butelce. To potwierdza, że sposób przechowywania wpływa na smak jednego z najpopularniejszych napojów na świecie.
Mleko najlepsze prosto od krowy, ale mało kto może sobie na to pozwolić /Fot. Pixabay

Mleko najlepsze prosto od krowy, ale mało kto może sobie na to pozwolić /Fot. Pixabay

Mleko w kartonie i w butelce różnią się od siebie pod wieloma względami, a najważniejszy dotyczy świeżości i możliwości przechowywania. Nierozpakowane mleko w kartonie może być przetrzymywane w szafce, w suchym i zaciemnionym miejscu, podczas gdy mleko w butelce niemal natychmiast powinno trafić do lodówki.

Ponad 6 mld ludzi na świecie spożywa mleko i jego przetwory, a większość z nich mieszka w krajach rozwijających się. Zapotrzebowanie na produkty mleczne jest ogromne i bynajmniej nie maleje, nawet w obliczu coraz liczniejszych nietolerancji pokarmowych. Ale sposób przechowywania mleka nie zmienił się znacznie od dekad. Branża mleczarska skupiała się głównie na ulepszaniu opakowań, by jak najlepiej blokowały światło słoneczne. Do tej pory jednak nie było wiarygodnych badań wskazujących, jak opakowanie wpływa na smak samego napoju. Praca opublikowana w czasopiśmie Journal of Dairy Science potwierdza, że kartonowe opakowania nie zapewniają tak długo świeżości mleka jak pojemniki szklane czy plastikowe.

Czytaj też: Kiedy ludzkość zaczęła pić mleko? Padły konkretne daty

Dr MaryAnne Drake z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w Raleigh mówi:

Mleko jest bardziej podatne na związane z opakowaniem niesmaki niż wiele innych napojów ze względu na swój łagodny, delikatny smak. Oprócz lekkiego utleniania, smak mleka może zostać zakłócony przez wymianę związków zawartych w opakowaniu na mleko oraz przez wchłanianie przez opakowanie smaków i aromatów żywności z otaczającego środowiska chłodniczego.

Mleko w kartonie czy butelce?

Aby określić ilościowo wpływ opakowania na smak, naukowcy zbadali pasteryzowane mleko pełne i chude przechowywane w sześciu pojemnikach: kartonach, trzech plastikowych dzbankach (wykonanych z różnych tworzyw sztucznych), plastikowej torbie oraz szkle jako kontroli. Mleko było przechowywane w całkowitej ciemności, aby kontrolować utlenianie i utrzymywane w niskiej temperaturze 4°C.

Próbki badano w dniu pierwszego przetworzenia, a następnie ponownie po 5, 10 i 15 dniach. Eksperci badali właściwości sensoryczne każdej próbki, a następnie przeprowadzili analizę związków lotnych, aby zrozumieć, jak opakowanie miesza się z mlekiem. Wreszcie, próbki zostały poddane ślepej próbie smakowej w 10. dniu, aby sprawdzić, czy degustatorzy są w stanie odróżnić mleko przechowywane w kartonie lub plastikowym dzbanku od mleka pakowanego w szkło.

Mleko to samo zdrowie, ale jak najlepiej je przechowywać?

Wnioski były zgodne z oczekiwaniami. Rodzaj opakowania ma wpływ na smak mleka, a mleko chude jest bardziej podatne na modyfikacje smakowe od pełnego. Spośród różnych rodzajów opakowań, kartony i plastikowe torebki najsłabiej zachowywały świeżość mleka ze względu na wchłanianie przez tekturę aromatu mleka i przenoszenie się aromatu tekturowego do mleka. Mleko zapakowane w kartonowe pudełka wykazywało wyraźny posmak, jak również obecność związków pochodzących z kartonu. Ostateczne wyniki pokazują, że podczas gdy szkło pozostaje idealnym pojemnikiem do zachowania smaku mleka, pojemniki plastikowe zapewniają dodatkowe korzyści, zachowując świeżość przy braku ekspozycji na światło.

Czytaj też: Roślinne vs krowie. Które mleko ma więcej mikroelementów?

Dr MaryAnne Drake podsumowuje:

Te ustalenia sugerują, że przemysł i decydenci mogą chcieć rozważyć poszukiwanie nowych alternatywnych opakowań dla mleka podawanego podczas posiłków szkolnych. Z biegiem czasu, konsekwencje stosowania opakowań mleka, które wnoszą znaczące niesmaki, mogą wpłynąć na to, jak małe dzieci postrzegają mleko zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości.