Taka moneta należy do rzadkości. Stanowi wspomnienie po brutalnej walce

Wojna żydowska rozpoczęła się w 66 roku na terenie Judei, i miała na celu wykazanie oporu względem Rzymian panujących na tych terenach. Niedawno archeologom udało się zlokalizować pewien obiekt z tamtych czasów.
Taka moneta należy do rzadkości. Stanowi wspomnienie po brutalnej walce

Jest nim srebrna moneta, którą znaleziono na pustyni. O ile jednak koniec tej historii jest znany, tak jej początek stanowi znacznie większą niewiadomą. Historycy sądzą, że jednym z głównych źródeł rebelii były rosnące napięcia religijne i wysokie podatki nakładane na mieszkańców. Ostatecznie doszło do splądrowania Drugiej Świątyni i aresztowania przez Rzymian wyższych rangą żydowskich polityków oraz postaci ze świata religii.

Czytaj też: Wyjątkowe znalezisko na włoskim wybrzeżu. Tym statkiem pływano jeszcze przed Chrystusem

Chcąc rozprawić się z buntownikami, Rzymianie oddelegowali do działania cztery legiony. Ich zdaniem miało być stłumienie buntu i pokazanie, że tego typu akcje nie będą tolerowane. W trakcie walk pojawiły się ogromne zniszczenia, między innymi za sprawą zrównania Jerozolimy z ziemią. 

Moneta znaleziona przez archeologów stanowi pamiątkę po żołnierzach, który zwalczali bunt na terenie Izraela

Wspomniana moneta znajdowała się natomiast w rezerwacie przyrody Ein Gedi. Jedna z teorii zakłada, iż została ona zgubiona przez buntownika, który uciekł na pustynię. Archeologom udało się zidentyfikować tekst, który opisuje kielich z wyrytą literą Alef. Zdaniem autorów dotychczasowych badań kielich jest charakterystycznym symbolem na monetach żydowskich pozostających w obiegu pod koniec okresu Drugiej Świątyni. Takie kosztowności pochodzą z czasów buntu w latach 66-73. 

Czytaj też: Luksusowe budownictwo starsze od Mieszka I? Ludzkość odkryła tę innowację o wiele wcześniej

Jak wyjaśniają historycy, w okresie Drugiej Świątyni żydowscy pielgrzymi płacili podatek świątynny. Przez cały ten czas używano monet wybitych w celu uzyskania ćwiartki szekla. Zdaniem autorów rytuały w Świątyni były kontynuowane podczas buntu, a te monety były z czasem używane przez rebeliantów. Obecnie stanowią natomiast co najwyżej wspomnienie po brutalnych walkach, które pochłonęły wiele żyć. Żydzi przegrali tę wojnę, a ich kraj popadł w ruinę. Liczbę ofiar całego buntu szacuje się na 600 000 do nawet 1 100 000 ludzi. Mówimy więc o jednym z najbardziej krwawych w skutkach konfliktów, zakończonym całkowitą klęską powstańców.