Monitor w kształcie serca

Mamy już monitory ciekłokrystaliczne w kształcie prostokąta, koła i elipsy. Producenci puszczają wodze fantazji – kolejną nowością jest ciekłokrystaliczne serce.

Jeszcze do niedawna wyświetlacze ciekłokrystaliczne przybierały uniwersalne prostokątne kształty. Obecnie jesteśmy świadkami prawdziwego wyścigu producentów w stworzeniu jak najbardziej wymyślnej formy monitoru ciekłokrystalicznego. Toshiba wyprodukowała pierwszy w świecie okrągły LCD, zaraz po niej inżynierowie LG Display stworzyli eliptyczną formę. Najnowszym wynalazkiem jest wyświetlacz ciekłokrystaliczny firmy NEC LCD Technologies, który przybrał wdzięczny kształt serca.
Prototyp elektronicznego serduszka stworzony został z wykorzystaniem nowej technologii, dzięki której można w bardziej elastyczny sposób podejść do projektów wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Technologia ta czyni optymalnym rozmieszczenie w poziomie i w pionie linii danych na szklanym podłożu monitora, minimalizując nachodzenie na siebie układów sterujących – sterowników kolumn i wierszy, które tworzą obraz dla każdej komórki panelu ciekłokrystalicznego. Inżynierowie NEC wbudowali sterowniki w panel wzdłuż obwodu szklanego podłoża, co uprościło schemat ich współdziałania i zmniejszyło wymiary sterujących układów scalonych. W ten sposób grubość ramki wyświetlacza wyniosła zaledwie 2 mm. Panel LCD w kształcie serca został stworzony na bazie niskotemperaturowego polikrzemu z dwóch półokręgów w kształcie arki oraz z prostokątnych wstawek. Szerokość wyświetlacza wynosi 4 cm, wysokość – 3,6 cm, a rozdzielczość – 146 pikseli na cal.
Wyświetlacze o kształcie innym niż prostokąt są na razie alternatywą dla wskaźników tradycyjnych. Można je wykorzystać na przykład na tablicy rozdzielczej samochodu lub innych urządzeń zwłaszcza wtedy, gdy kształt elektroniki uwarunkwany jest designem. Technologia ta zostanie szczegółowo przedstawiona 23 maja w ramach wystawy Society for Information Display w Los Angeles. JSL
źródło: www.nec-lcd.com