Mozaika z odzysku? Znalezisko odsłoniło nieznane praktyki w starożytnej Grecji sprzed 1600 lat

Szkło z odzysku – z takim materiałem coraz częściej możemy się dzisiaj spotkać. A jak to było 1600 lat temu w starożytnej Grecji? Wykopaliska archeologiczne na terenie dzisiejszej Anatolii ukazały niezwykłe mozaiki podłogowe, do budowy których wykorzystano marmurowe, kamienne, ceramiczne i szklane kafelki. Te ostatnie okazały się być silnie przetworzone, co daje dowód, że praktyka używania do celów budowlanych szkła z odzysku była znana już w starożytności.
Ruiny mauzoleum w Halikarnasie

Ruiny w Halikarnasie, dzisiejsze Bodrum

Badacze z Uniwersytetu Południowej Danii opublikowali na łamach Heritage Science wyniki analiz dziewiętnastu mozaik sprzed 1600 lat, które odkryto na terenie starożytnej willi w dzisiejszej Anatolii w Turcji.

Wykopaliska w Bodrum są znane archeologom już od XIX wieku. Kolejne zespoły badawcze zwracają uwagę na coraz to kolejne szczegóły w budowli pochodzącej z czasów starożytnej Grecji. Tym razem archeolodzy zastosowali analizę chemiczną kafelków w mozaice, aby poznać, z jakich materiałów były wykonane i w jaki sposób przetworzone. Wyniki okazała się niezwykle intrygujące.

Czytaj też: Oto pierwsza mozaika z tymi biblijnymi kobietami. Znalezisko ma 1600 lat i odsłania nieznane dotąd wizerunki

Warto dodać, że willa była wybudowana wokół dwóch wewnętrznych dziedzińców. Podłogi zdobiono owymi mozaikami, które były bogate w wiele wzorów – nie tylko geometrycznych, ale również obrazujących postaci z mitologii greckiej. Takie posadzki w prywatnym domu świadczyły o niezwykłym bogactwie rodziny go zamieszkującej. Do budowy mozaiki wykorzystano marmur w różnych odcieniach kolorystycznych, ale również materiał skalny, ceramiczny i… szkło.

Rasmussen K. L. et all, 2022 / Heritage Science, CCA-SA-4.0 Open Access

Starożytna mozaika z recyklingu? Czemu nie!

To ostatnie najbardziej wzbudziło zaciekawienie archeologów. Spektrometria mas sprężona z plazmą wzbudzaną indukcyjnie wykazała stężenie co najmniej 27 różnych pierwiastków. Na tej podstawie naukowcy wysnuli wniosek, że materiał szklany pochodził z recyklingu, tj. musiał być odzyskany z innego źródła i przetworzony ponownie.

Wiek mozaiki zbiega się z okresem upadku Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to obszar jego sięgał jeszcze daleko po Egipt i Bliski Wschód, ale kondycja ekonomiczna państwa była tak słaba, że na rynku panował niedobór towarów i trzeba było sięgać po materiały z odzysku – uważają naukowcy.

Czytaj też: Grób zawierał szczątki słynnego wojownika! Oto dowód na zaskakujące relacje Egipcjan z Persami

Willa w Bodrum skrywa jeszcze wiele tajemnic. Od ponad wieku dostarcza nam niezwykłych odkryć na temat codziennego życia w starożytności. Kolejne intrygujące rewelacje sprzed 1600 lat na pewno jeszcze poznamy w najbliższej przyszłości.