Grób zawierał szczątki słynnego wojownika! Oto dowód na zaskakujące relacje Egipcjan z Persami

Pracujący na terenie Egiptu archeolodzy odkryli liczący 2600 lat grobowiec. Spoczywają w nim szczątki człowieka znanego jako Wahibre-mery-Neith.
Grób zawierał szczątki słynnego wojownika! Oto dowód na zaskakujące relacje Egipcjan z Persami

Na miejscu odkryto też ponad 370 słojów zawierających materiały używane do mumifikacji. Panujące tam bogactwo jest tak ogromne, że zyskała ona miano największej skrytki balsamacyjnej, jaką kiedykolwiek znaleziono w Egipcie. Grobowiec, w którym pochowano wspomnianego mężczyznę, pełniącego funkcję dowódcy zagranicznych najemników, jest zlokalizowany kilka kilometrów od słynnej nekropolii w Sakkarze.

Czytaj też: Ewolucja człowieka jednak nadal pełna nieścisłości. Badacze wytknęli poważne błędy

Miejsce pochówku było w przeszłości celem ataku rabusiów, lecz do dziś zachowały się tam hieroglify związane między innymi z fragmentami Księgi Umarłych, która opisuje zmartwychwstanie zmarłego i jego odejście w zaświaty. Jeśli chodzi zaś o głównego bohatera tej wiadomości, to z zapisków wynika, że prowadził od nadzór nad najemnikami pochodzącymi z Azji Mniejszej i wysp na Morzu Egejskim.

Według badaczy Wahibre-mery-Neith żył w pod koniec XXVI (około 688 p.n.e. – 525 p.n.e.) lub na początku XXVII dynastii (525 p.n.e. – 404 p.n.e.). Właśnie podczas XXVII dynastii Egipt został podbity i stał się zależny od Persów. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego miejsce jego pochówku było tak bogate, ale może to wskazywać na wysoki status społeczny zmarłego. Poza tym, wydaje się on wywodzić z Egiptu, na co wskazuje zarówno imię jak i przedmioty umieszczone w grobowcu.

Wahibre-mery-Neith i jego grób

Wśród nich znaleziono 402 figurki uszebti, charakterystyczne dla starożytnego Egiptu. Według ówczesnych wierzeń tego typu figurki miały pomagać zmarłym w życiu pozagrobowym. Poza uszebti na miejscu znajdowały się również amulety przypominające skarabeusze i ostrakon. Na tym ostatnim zapisano dodatkowe zaklęcia pochodzące z Księgi Umarłych.

Czytaj też: Kopalnia jest opuszczona od ponad 200 lat. W środku natrafili na nietknięte artefakty po ludziach

Pomimo militarnej roli pełnionej przez zmarłego w grobowcu nie znaleziono zbroi ani oręża. Być może Wahibre-mery-Neith nie był więc typowym dowódcą działającym na polu bitwy, lecz zarządcą, który zajmował się zadaniami administracyjnymi. Gdyby natomiast potwierdziło się, że żył on w czasach, gdy Egipt znajdował się pod kontrolą Persów, to mężczyzna mógł być wyznaczony przez jednego z ich przedstawicieli. Nie byłby to odosobniony przypadek w historii egipsko-perskich zależności. Na przykład grobowiec należący do Egipcjanina o imieniu Udjahorresnet, który pełnił funkcję urzędnika, pochodzi z czasów panowania perskiego.