Nie tylko koordynacja ruchowa! Móżdżek spełnia bardzo ważną funkcję, o której nie mieliśmy pojęcia

Móżdżek to część mózgu znana przede wszystkim z koordynacji ruchu. Teraz naukowcy odkryli, że odgrywa on również ważną rolę w zapamiętywaniu doświadczeń emocjonalnych.
Móżdżek (czerwony) łączy się z różnymi rejonami mózgu (zielony) wzmacniającymi przechowywanie informacji emocjonalnych /Fot. University of Basel

Móżdżek (czerwony) łączy się z różnymi rejonami mózgu (zielony) wzmacniającymi przechowywanie informacji emocjonalnych /Fot. University of Basel

Móżdżek to główna część tyłomózgowia wszystkich kręgowców, choć zazwyczaj mniejsza od kresomózgowia. U ludzi odgrywa ważną rolę w koordynacji motorycznej – nie inicjuje ruchu, ale uczestniczy w jego przetwarzaniu, a także zapewnia precyzję i odpowiedni czas wykonania poszczególnych sekwencji ruchowych. Otrzymuje informacje z narządów zmysłów przez rdzeń kręgowy oraz integruje je, pozwalając na zgraną aktywność ruchową.

Czytaj też: Terapia genowa “obudziła” ważne funkcje w mózgu. Czy osoby ze ślepotą barw czeka już kolorowa przyszłość?

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Bazylei udowodnił, że móżdżek odgrywa także ważną rolę w zapamiętywaniu doświadczeń emocjonalnych. Potwierdzono to w artykule opublikowanym w PNAS.

Móżdżek jako transmiter emocji

Zapamiętywanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych doświadczeń jest ważne dla naszego przetrwania, ponieważ pozwala nam unikać niebezpieczeństwa w przyszłości. Ważną rolę w tym procesie odgrywa ciało migdałowate, które jest centrum przetwarzania emocji. Same informacje o doświadczeniach są jednak przechowywane w różnych regionach mózgu.

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Bayzlei pod kierownictwem prof. Dominique de Quervaina i prof. Andreasa Papassotiropoulosa pod lupę wziął rolę móżdżku w przechowywaniu doświadczeń emocjonalnych. Naukowcy pokazali 1418 ochotnikom obrazy neutralne i budzące emocje, rejestrując aktywność nerwową za pomocą rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że obrazy pozytywne i negatywne są zapamiętywatywane lepiej od neutralnych. Wiązało się to ze wzrostem aktywności neuronalnej w znanych obszarach mózgu, ale także wykryto ją w móżdżku. Naukowcy potwierdzili także silniejszą komunikację z różnymi obszarami mózgu podczas procesu wzmocnionego przechowywania obrazów emocjonalnych. Trafiają one z zakrętu obręczy – regionu mózgu, który jest ważny w percepcji i ocenie uczuć. Móżdżek wysyła je w inne miejsc, m.in. do ciała migdałowatego i hipokampa.

Czytaj też: Prąd elektryczny poprawi zdolność uczenia? Kontrowersyjna technika zwiększająca możliwości mózgu

Prof. Dominique de Quervain z Uniwersytetu w Bazylei mówi:

Wyniki te wskazują, że móżdżek jest integralnym składnikiem sieci, która odpowiada za lepsze przechowywanie informacji emocjonalnych. Chociaż ulepszona pamięć wydarzeń emocjonalnych jest kluczowym mechanizmem przetrwania, ma swoje minusy: w przypadku bardzo negatywnych doświadczeń może prowadzić do nawracającego lęku. Oznacza to, że wyniki badań, które zostały teraz opublikowane, mogą być również istotne dla zrozumienia stanów psychicznych, takich jak zespół stresu pourazowego.