Kara czy nagroda? Eksperyment pokazał, co podpowiada wtedy nam mózg

W życiu ciągle balansujemy między karą a nagrodą, ale jak to właściwie się dzieje, że mózg pozwala nam podejmować jak najkorzystniejsze decyzje? Badania rzucają nowe światło na występujące mechanizmy.
Odkryto mechanizmy odpowiedzialne za uzależnienie od narkotyków w mózgu

Odkryto mechanizmy odpowiedzialne za uzależnienie od narkotyków w mózgu

Ból jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, ale jego nadmiar może być wyniszczający. Wiedzą o tym choćby osoby żyjące z depresją, stanami lękowymi czy bólem przewlekłym, które muszą dokonywać trudnych codziennych wyborów. Wciąż jednak zaskakująco mało wiemy o tym, które obszary mózgu są zaangażowane w podejmowanie tych ważkich decyzji. Naukowcy z Uniwersytetu McGilla postanowili przyjrzeć się temu problemowi. Szczegóły opisano w czasopiśmie PNAS.

Czytaj też: Suahili brzmi obco? To nieważne! W naszych mózgach dzieje się coś niezwykłego, gdy mówimy w swoim języku

Jak mózg pomaga wybierać między nagrodą a bólem?

Naukowcy chcieli sprawdzić, które obszary mózgu są aktywowane podczas podejmowania decyzji o przyszłym bólu i zysku. Uczestników eksperymentu proszono o dokonywanie bardzo szybkich wyborów, które obejmowały niewielką (losową) ilość bólu w zamian za pewną (losową) ilość zysku lub odwrotnie. Naukowcy wykorzystali skany pochodzące z tomografii komputerowej do monitorowania obszarów aktywności mózgowej. Naukowcy odkryli, że był jeden region mózgu, który regularnie aktywował lub dezaktywował się jako funkcja przyszłego bólu lub nagrody. Mowa o prążkowiu brzusznym.

Prążkowie jest częścią kresomózgowia, na którą składa się jądro ogoniaste i skorupa. U naczelnych dzieli się na prążkowie brzuszne i grzbietowe. Anatomicznie termin prążkowie opisuje prążkowany wygląd istoty szaro-białej.

Prążkowie brzuszne odgrywa ważną rolę, jeżeli chodzi o wybory dotyczące przyszłego bólu lub przyszłego zysku. Region ten powiązano wcześniej z funkcjami nagrody i motywacji, ale nie bólu.

Czytaj też: Jak naczynia krwionośne pamiętają o udarze mózgu

Dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego, możliwe było namierzenie wzorców aktywności, które odgrywają istotną rolę w przewidywaniu poziomu bólu i nagrody. Odkrycie to może przyczynić się do opracowanie nowych metod leczenia wielu zaburzeń, które charakteryzują się nadmiernym unikaniem podejmowania decyzji.

Prof. Mathieu Roy z Wydziale Psychologii Uniwersytetu McGilla mówi:

To było prawie jak obserwowanie ściemniacza światła przesuwającego się w górę lub w dół, w zależności od tego, czy oferowano ból lub zysk. Stwierdziliśmy, że kiedy pieniądze były oferowane, aktywność w prążkowiu brzusznym rosła. Ale jednocześnie aktywność w tym samym obszarze mózgu spadała proporcjonalnie do oferowanego bólu. To sugeruje, że istnieje wspólna reprezentacja bólu i zysku w prążkowiu brzusznym, prawie jak wspólna waluta zaangażowana w podejmowanie decyzji.