Kara czy nagroda? Eksperyment pokazał, co podpowiada wtedy nam mózg

W życiu ciągle balansujemy między karą a nagrodą, ale jak to właściwie się dzieje, że mózg pozwala nam podejmować jak najkorzystniejsze decyzje? Badania rzucają nowe światło na występujące mechanizmy.
Ważne odkrycie dotyczące mózgu
Ważne odkrycie dotyczące mózgu

Ból jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, ale jego nadmiar może być wyniszczający. Wiedzą o tym choćby osoby żyjące z depresją, stanami lękowymi czy bólem przewlekłym, które muszą dokonywać trudnych codziennych wyborów. Wciąż jednak zaskakująco mało wiemy o tym, które obszary mózgu są zaangażowane w podejmowanie tych ważkich decyzji. Naukowcy z Uniwersytetu McGilla postanowili przyjrzeć się temu problemowi. Szczegóły opisano w czasopiśmie PNAS.

Czytaj też: Suahili brzmi obco? To nieważne! W naszych mózgach dzieje się coś niezwykłego, gdy mówimy w swoim języku

Jak mózg pomaga wybierać między nagrodą a bólem?

Naukowcy chcieli sprawdzić, które obszary mózgu są aktywowane podczas podejmowania decyzji o przyszłym bólu i zysku. Uczestników eksperymentu proszono o dokonywanie bardzo szybkich wyborów, które obejmowały niewielką (losową) ilość bólu w zamian za pewną (losową) ilość zysku lub odwrotnie. Naukowcy wykorzystali skany pochodzące z tomografii komputerowej do monitorowania obszarów aktywności mózgowej. Naukowcy odkryli, że był jeden region mózgu, który regularnie aktywował lub dezaktywował się jako funkcja przyszłego bólu lub nagrody. Mowa o prążkowiu brzusznym.

Prążkowie jest częścią kresomózgowia, na którą składa się jądro ogoniaste i skorupa. U naczelnych dzieli się na prążkowie brzuszne i grzbietowe. Anatomicznie termin prążkowie opisuje prążkowany wygląd istoty szaro-białej.

Prążkowie brzuszne odgrywa ważną rolę, jeżeli chodzi o wybory dotyczące przyszłego bólu lub przyszłego zysku. Region ten powiązano wcześniej z funkcjami nagrody i motywacji, ale nie bólu.

Czytaj też: Jak naczynia krwionośne pamiętają o udarze mózgu

Dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego, możliwe było namierzenie wzorców aktywności, które odgrywają istotną rolę w przewidywaniu poziomu bólu i nagrody. Odkrycie to może przyczynić się do opracowanie nowych metod leczenia wielu zaburzeń, które charakteryzują się nadmiernym unikaniem podejmowania decyzji.

Prof. Mathieu Roy z Wydziale Psychologii Uniwersytetu McGilla mówi:

To było prawie jak obserwowanie ściemniacza światła przesuwającego się w górę lub w dół, w zależności od tego, czy oferowano ból lub zysk. Stwierdziliśmy, że kiedy pieniądze były oferowane, aktywność w prążkowiu brzusznym rosła. Ale jednocześnie aktywność w tym samym obszarze mózgu spadała proporcjonalnie do oferowanego bólu. To sugeruje, że istnieje wspólna reprezentacja bólu i zysku w prążkowiu brzusznym, prawie jak wspólna waluta zaangażowana w podejmowanie decyzji.