Mózg noworodków rośnie w zawrotnym tempie

Od chwili przyjścia na świat mózg małego dziecka każdego dnia powiększa się o 1%.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego badali, w jaki sposób rozwija się mózg u noworodków. W tym celu zeskanowali mózgi 87 dzieci 211 razy. Badania prowadzono od chwili, gdy dzieci ukończyły drugi dzień życia. Wyniki obserwacji pokazały, że zaraz po narodzinach mózg rośnie w zawrotnym tempie, jednak przed ukończeniem trzeciego miesiąca tempo wzrostu maleje do 0,4% każdego dnia.

Badania pokazały, że mózgu niemowlęcia zwiększa swoją objętość o 64% przez pierwsze 90 dni życia. Średnią wielkość mózgu w chwili narodzin badacze ocenili na 341 cm3, natomiast po 90 dniach – 558 cm3. Innymi słowy, mózg noworodka jest wielkości ok. 1/3 mózgu dorosłego człowieka, a po 90 dniach życia osiąga połowę wielkości mózgu dorosłego człowieka.

Autorzy badania zaobserwowali, że mózgi dzieci, które urodziły się przed 38 tygodniem ciąży miały średnio o 5% mniejsze mózgi. Po ukończeniu 90. różnica wielkości nadal się utrzymywała – ich mózgi były o 2% mniejsze niż innych dzieci, urodzonych po 38. tygodniu ciąży.

– Mózgi wcześniaków w rzeczywistości rosną jeszcze szybciej niż pozostałych dzieci. Wszystko jednak dlatego, że są młodsze, a wszystko co młodsze, rozwija się szybciej – tłumaczy jeden z autorów Dominic Holland z University of California. 

Pierwsze dni i miesiące w życiu niemowlęcia są najbardziej dynamiczne jeśli chodzi o rozwój mózgu. W tym czasie intensywnie rośnie móżdżek, który jest zaangażowany w funkcje motoryczne. Jego objętość zwiększa się ponad dwukrotnie w ciągu trzech miesięcy. Najwolniej w ciągu pierwszy trzech miesięcy życia rośni hipokamp – część mózgu odpowiedzialna za tworzenie wspomnień.