Mózg sportowców reaguje o wiele szybciej

Silny wysiłek fizyczny może przyspieszyć pracę części mózgu odpowiedzialnej za instynktowne reakcje aż o 82%.

Seria testów fizycznych i umysłowych – wykonanych na zlecenie marki Dunlop – pokazała, że ekstremalni sportowcy osiągają lepsze wyniki niż przeciętni ludzie w sytuacjach wymagających pracy kory ciemieniowej, jednego z najważniejszych obszarów mózgu odpowiedzialnych za szybkość naszych reakcji. 

Badanie przeprowadzili naukowcy pod kierownictwem profa Vincenta Walsha z University College w Londynie. Jego głównym celem było określenie, jak ważna jest sprawność umysłowa podczas radzenia sobie z sytuacjami silnego stresu, podczas których wydzielana jest adrenalina.

Aby to sprawdzić, wybrano grupę pięciu zawodowych sportowców ekstremalnych i pięciu przeciętnych ludzi, którą następnie poddano serii wyczerpujących testów, wykonywanych pod wpływem zróżnicowanych czynników stresu umysłowego i fizycznego. W skład grupy profesjonalistów weszli: wielokrotny zwycięzca wyścigów motocyklowych Isle of Man TT John McGuinness, światowej sławy mistrz wspinaczki swobodnej Leo Holding, kierowca wyścigowy Sam Bird, Alexander Polli wykonujący skoki w kombinezonie do szybowania (wingsuit) oraz złota medalistka skeletonu i bobsleju Amy Williams.

Eksperyment wykazał niezwykłą przewagę ekstremalnych sportowców. W badaniu wizualnym na czas, które wymagało od uczestników szybkiego reagowania i identyfikowania serii kształtów i wzorów po poddaniu się stresowi fizycznemu, sportowcy reagowali o 82% szybciej niż przeciętni ludzie. W warunkach wysokiego ryzyka może to oznaczać różnicę między sukcesem a porażką.

„Jestem przekonany, że sport, który uprawiam, przekłada się na szybkość reakcji w trudnym sytuacjach w codziennym życiu – mówi Łukasz Kurowski, wielokrotny Mistrz Polski w motocrossie. „Zawody nauczyły mnie analizowania, podejmowania decyzji oraz ryzyka. Motocykle, prędkość i jazda w terenie powodują, że mózg dostaje bardzo dużo informacji, dzięki którym zawodnik, kiedy już oswoi się z prędkością i opanuje technikę, może łatwiej przewidywać niespodzianki i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Cieszę się, że takie badanie zostało przeprowadzone, może zachęci ono osoby mało aktywne fizycznie do uprawiania sportu” – dodaje Kurowski.

Warto zwrócić uwagę, że podczas badania w jednym przypadku motocyklista John McGuinness reagował szybciej w warunkach stresu fizycznego niż bez czynnika stresowego i – co ważne – nie popełnił przy tym żadnych błędów w teście. Stres nie miał na niego negatywnego wpływu – wręcz przeciwnie, oddziaływał korzystnie.

„Tym, co często odróżnia niektórych ludzi od pozostałych nie jest poziom umiejętności w danej dziedzinie, lecz sprawność w warunkach stresu. Chcieliśmy sprawdzić zdolności sportowców i odpowiedzieć na pytanie, co ich wyróżnia. W niektórych dziedzinach sportu decyzje podejmowane w ułamkach sekund mogą mieć ogromne znaczenie” – skomentował wyniki badań profesor Vincent Walsh z University College of London. „Umiejętności te można zdecydowanie poprawiać. Aby wyniki były lepsze, należy regularnie wystawiać się na trudne warunki i wyzwania. Być może nie osiągniemy takich rezultatów, jak ekstremalni sportowcy, ale wytworzone w ten sposób nowe połączenia między zaangażowanymi obszarami mózgu mogą przydać się w późniejszym życiu” – dodał prof. V. Walsh.