Wygląda jak pirania, ale woli rośliny. Nowy gatunek ryby nazwany na cześć złoczyńcy z “Władcy Pierścieni”

Nowy gatunek pacu żyjący w Amazonce został nazwany na cześć największego czarnego charakteru z “Władcy Pierścieni”, Saurona. Gdy naukowcy spojrzeli na rybę, nie mieli wątpliwości, z czym się im ona kojarzy.
Myloplus sauron /Fot. Natural History Museum

Myloplus sauron /Fot. Natural History Museum

Myloplus sauron to nowy gatunek ryby pacu odkryty w Amazonce, nazwany na cześć najbardziej znanego czarnego charakteru stworzonego przez J.R.R. Tolkiena ze względu na pionowy czarny pas na boku, który przypomina źrenicę ognistego oka. Jednak w przeciwieństwie do swojego imiennika z “Władcy Pierścieni”, ryba ta jest znacznie mniej krwiożercza, a jej dieta składa się głównie z roślin.

Czytaj też: Oto najbardziej jadowita ryba na świecie. Nazwę też ma niczego sobie

Myloplus sauron dołącza do elitarnego klubu zwierząt nazwanych na cześć literackiego złoczyńcy, w tym dinozaura, żaby i grupy motyli. Szczegóły dotyczące ryby opisano w czasopiśmie Neotropical Ichthyology.

To jeden z dwóch nowych gatunków, w opisaniu których pomagał dr Rupert Collins z brytyjskiego Natural History Museum:

Gdy tylko jeden z moich kolegów wymyślił nazwę dla tej ryby, wiedzieliśmy, że jest dla niej idealna. Jej wzór bardzo przypomina Oko Saurona, szczególnie z pomarańczowymi plamami na ciele. Przy tak dużej nieopisanej bioróżnorodności w Amazonce i okolicznych rzekach, jej nazwa jest również dobrym przypomnieniem, aby wypatrywać nieopisanych gatunków w Ameryce Południowej.

Myloplus sauron to nowy gatunek pacu z Ameryki Południowej

Tysiące gatunków ryb zamieszkuje rzekę Amazonkę, ale naukowcy szacują, że prawie połowa stworzeń czyhających na tym ogromnym odcinku wody pozostaje nieodkryta. Podczas oceny bioróżnorodności ryb w rzece o długości 6400 km, międzynarodowy zespół badaczy odkrył i zidentyfikował dwa nowe gatunki ryb, z których jedna ma wyraźny pionowy czarny pas rozciągający się przez bok, który naukowcom skojarzył się z Okiem Saurona, więc została nazwana na cześć czarnego charakteru z “Władcy Pierścieni” – Myloplus sauron. Drugi z nowo odkrytych gatunków został nazwany Myloplus aylan.

Czytaj też: Ta ryba wyrzucona na brzeg może być największym okazem w historii

Piranie są obecne w popkulturze, pojawiają się w niezliczonych książkach i filmach jako “złe ryby”. W “Żyje się tylko dwa razy”, Blofeld nakarmił nimi nieszczęsnego pracownika, choć w rzeczywistości nie zasługują na swoją reputację. Mimo że ich zęby wyglądają groźnie, nie rozdrabniają zwierzęcia do kości w ciągu kilku sekund.

Myloplus sauron to nowy gatunek pacu nazwany na cześć Saurona z “Władcy Pierścieni” /Fot. Academy of Natural Sciences

Dr Rupert Collins wyjaśnia:

Były prezydent USA Teddy Roosevelt jest odpowiedzialny za dużą część reputacji piranii. Napisał o krowie rozszarpanej na jego oczach podczas wizyty w Ameryce Południowej, co utrwaliło ich okrutny wizerunek w świadomości publicznej. W rzeczywistości piranie zostały złapane w sieci i wygłodzone, co doprowadziło je do szału żerowania, gdy krowa została wepchnięta do wody. Generalnie, ryby atakują w ten sposób tylko wtedy, gdy są bardzo głodne lub bronią swoich gniazd.

W rzeczywistości wiele gatunków powszechnie nazywanych piraniami wcale nie je mięsa. Choć mogą wyglądać jak piranie, są to blisko z nimi spokrewnione ryby pacu, które nie mają ostrych zębów, a gustują głównie w roślinach i owocach. Z ponad 100 gatunkami w rodzinie Serrasalmidae, obejmującej piranie i pacu, rozróżnienie i zrozumienie, w jaki sposób są one spokrewnione, jest trudne nawet dla eksperta.

Myloplus sauron i Myloplus aylan mają płaskie, tępe zęby służące do żucia roślin, co stanowi wyraźny kontrast z ostrymi jak brzytwa zębami występującymi u piranii, ale jest podobne do ich innych odpowiedników z gatunku pacu. Wcześniej te dwa nowe gatunki były grupowane z inną rybą – Myloplus schomburgkii – ze względu na wspólny projekt czarnego znaku na okrągłym ciele ryby. Jednak dzięki dokładniejszej analizie DNA naukowcy odkryli, że to trzy różne gatunki.

Ryby pacu są ważne dla swojego ekosystemu głównie ze względu na ich rolę w rozprzestrzenianiu nasion poprzez dietę składającą się głównie z owoców, co czyni je niezbędnymi do wzrostu drzew lasów deszczowych i innych roślin. Ryby mają tendencję do rozprzestrzeniania nasion daleko od swoich roślin macierzystych, co pomaga w ograniczaniu chorób, które łatwo przenoszą się w gęstym lesie.