Na czym polega nowoczesny recykling? Zaskakujące miejsca jego wykorzystania

Pod hasłem „recykling” kryją się dziś coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które umożliwiają np. przetworzenie plastikowych butelek w dobrej jakości buty. Zobacz, jak odzysk surowców rewolucjonizuje przemysł odzieżowy czy branżę motoryzacyjną.

Recykling  powinniśmy dziś odmieniać przez wszystkie przypadki. To ponowne wykorzystanie użytych już materiałów, dzięki czemu odpady zamiast trafić na śmietnik, zyskują drugie życie, a my ograniczamy zużycie energii, surowców i zmniejszamy produkcję śmieci. Czy wiesz, że recykling  tony plastikowych butelek pozwala zaoszczędzić tyle energii, ile zużywa się w dwuosobowym gospodarstwie domowym przez cały rok.

Dziś pod hasłem „recykling” kryją się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, które ze zużytych butelek plastikowych pozwalają „wyczarować” ławkę, z niepotrzebnych łupin kokosa ocieplinę śpiwora, z kubków po jogurcie – szczoteczki do zębów, a z odpadów z upraw bananowych – papier książkowy.

W Polsce do przetworzenia trafia obecnie ok. 40 proc. plastikowych opakowań. Wciąż podstawowym i najważniejszym sposobem odpowiedzialnego gospodarowania odpadami jest  ich odpowiednia zbiórka i segregacja – taka, która umożliwi jak najbardziej wydajne przetwarzanie.

Sporo się zmienia na naszych oczach. Wprowadzony niedawno przez unię Europejską zakaz używania jednorazowego plastiku, zakłada, że do 2021 takie produkty jak plastikowe sztućce, słomki, patyczki higieniczne znikną ze sklepów, restauracji i lokali usługowych. Nadchodzący zakaz to jednak dopiero początek. Według Melanie Bergman, pracującej przy badaniach nad zanieczyszczeniami plastikiem w niemieckim Instytucie Alfreda Wegenera, istnieją inne źródła kłopotów: na przykład mikrowłókna plastikowe, które pojawiają się w środowisku za każdym razem gdy robimy pranie. Innymi źródłami są opony, a nawet plastikowe podeszwy butów.

Całe szczęście ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne w wielu branżach. Oprócz tak ewidentnych przykładów jak recykling w przemyśle spożywczym – zwłaszcza zaś na rynku opakowań, ponowne wykorzystanie surowców zaczyna być standardem w takich obszarach jak motoryzacja czy przemysł odzieżowy.

 

Recykling na czterech kółkach


Fot. Getty Images

Okazuje się, że prawie wszystkie części samochodu można odzyskać i ponownie wykorzystać (dla typowego pojazdu wskaźnik recyklingu jest większy niż 90%, a każdego roku ponad 25 milionów ton materiałów ze starych pojazdów jest poddawanych recyklingowi). Przetwarzane i odzyskiwane są oleje i smary, rozpuszczalniki lakiernicze, opony, akumulatory oraz tworzywa sztuczne. Elementy gumowe przerabia się na tzw. mączkę oraz granulat gumowy. Te znajdują następnie zastosowanie jako paliwo oraz w budownictwie drogowym do uszlachetniania nawierzchni. Na rynku pojawiają się nowe typy włóknin ze zrecyklingowanego plastiku np. plastikowy „filc”, czy plastikowe „drewno”, z których coraz śmielej produkowane są m.in.  elementy konstrukcyjne i dekoracyjne stosowane w eko-samochodach.

 

Ekologiczna budowa


Fot. Getty Images

Recykling materiałów budowlanych to jedno z najważniejszych wyzwań. Zgodnie z europejską dyrektywą do 2020 aż 70% tego typu materiałów ma być poddawana recyklingowi. Jesteśmy na dobrej drodze.   Czy wiesz, że zużyte gonty dachowe są cennym zasobem dla producentów asfaltu? Stare kawałki są mielone i wykorzystywane do poprawy jakości nawierzchni. Podobnie jak szkło, które bywa wykorzystywane do poprawy właściwości odblaskowych. Butelki typu PET służą natomiast do produkcji specjalnej geowłókniny – z około 25 plastikowych butelek otrzymamy ilość materiału potrzebną do produkcji kawałka chodnika miejskiego o wymiarach 2x2m lub pasa jezdni autostrady o długości 1m.

 

Odpowiedzialna moda


Timberland

Recykling ma się coraz lepiej w branży tekstylnej.  Odzież z odzyskanych materiałów nie jest już tylko kompromisem. Coraz częściej rozwiązania ekologiczne zaczynają być stosowane w ubraniach specjalistycznych, outdoorowych bez uszczerbku na ich jakości. Ciekawe rozwiązania wprowadził w sezonie jesień/zima 2019 Timberland. To pierwsza w historii kolekcja w 100% bez puchu, w której wykorzystana została technologia ReBOTL. Polega ona na przetwarzaniu zużytych butelek PET do produkcji nowych materiałów. W każdym produkcie oznaczonym ReBOTL, a są to zarówno trapery, botki, kozaki czy sneakersy, znajdziemy od 6 do 10 zużytych plastikowych butelek. Jak zapewnia producent, są one wodoodporne, niezawodne w trudnych warunkach, wygodne i uniwersalne. Dobrze traktowane mają służyć latami.

Zresztą marka Timberland od lat jest przykładem odpowiedzialnego podejścia do produkcji i biznesu. Przekłada się to na korzystanie z coraz nowocześniejszych tzw. „zielonych” technologii, przygotowanych dla lepszej ochrony środowiska. Przykłady? Do 2020 roku wszystkie buty Timberland będą zawierały przynajmniej jeden element wykonany z recyklingu, a każdy wodoodporny produkt z powłoką DWR będzie produkowany bez użycia związków polifluorowanych (PFC). Do tego czasu marka ma też stosować w ubraniach Timberland wyłącznie organiczną bawełnę pochodzącą z certyfikowanych upraw.

Wpisana w tkankę marki odpowiedzialność to również zrównoważone warunki pracy. Firma zapewnia, że każda kolekcja powstaje w fabrykach wolnych od jakiejkolwiek formy dyskryminacji. Dotyczy to również Timberland Polska. Polski oddział od początku istnienia angażuje się w program Earthkeepers. Dzięki pełnopłatnemu wolontariatowi pracowniczemu obsługa wszystkich sklepów oraz krakowskiej centrali przepracowała ponad 15 000 godzin na rzecz innych i środowiska.

Warto mieć świadomość odpowiedzialności za swoje zakupowe decyzje. Skoro mamy wybór, wyposażajmy szafę z głową. Dziś to naprawdę na wyciągnięcie ręki.

Więcej:recykling