Na czym polega zamawianie recept online? Przedstawiamy ten proces krok po kroku

Recepta online to ogromne ułatwienie dla osób, które z różnych powodów nie mają możliwości fizycznego stawienia się w przychodni w dogodnym terminie. Jest to opcja ciesząca się dużą popularnością, jednak narosło wokół niej także sporo mitów. Jednym z nich jest „zamawianie” e-recepty online. Czy faktycznie wystawiana jest ona zawsze na żądanie?
Na czym polega zamawianie recept online? Przedstawiamy ten proces krok po kroku

Recepta online – czym różni się od e-recepty wystawianej stacjonarnie?

Opcją, która popularność zyskała zwłaszcza w dobie koronawirusa, jest niewątpliwie recepta przez Internet, którą otrzymać można od lekarza bez wychodzenia z domu. Recepty online nie trzeba się w żadnym wypadku obawiać, gdyż nie różni się ona niczym – poza formą kontaktu z lekarzem – od e-recepty wystawianej stacjonarnie. Jest to dokument legalny, którego realizacja w aptece nie powinna być problematyczna dla nikogo. 

Jeśli zastanawiasz się, jak zamówić receptę przez Internet, musisz wiedzieć, że jest to opcja dedykowana osobom, które mają wskazania i nie mają przeciwwskazań do terapii. Nie można więc „zamówić” wypisania leku, jak zamawia się przykładowo buty w sklepie online. Przez słowo „zamówić” rozumie się tu raczej „zgłosić zapotrzebowanie” na dane leki, jednakże ostateczna decyzja co do ich przepisania, pozostawiana jest lekarzowi. To on bowiem musi mieć pewność, że pacjent kwalifikuje się do danego rodzaju leczenia, zanim e-receptę mu wystawi, czy to stacjonarnie, czy przez Internet. 

Recepta przez Internet – gdzie można ją otrzymać? 

Nie każdy jeszcze orientuje się, jak zamówić receptę przez Internet oraz jakich formalności należy dopełnić, by taki dokument faktycznie otrzymać. Zamawianie recept online umożliwia dziś wiele podmiotów medycznych świadczących usługi zdalne, czego przykładem może być recepta online w NaszaRecepta. Skorzystać z tej opcji można, gdy pacjent nie chce lub nie może umówić się na wizytę stacjonarną do lekarza, a potrzebuje pilnie wykupić leki, jak np. tabletka „dzień po”. E-recepta zostanie oczywiście wystawiona po wcześniejszym wywiadzie medycznym – w tym przypadku w postaci formularza zdrowotnego. 

Zamawianie recept online i realizacja e-recepty – o czym należy pamiętać?

Jeśli potrzebna jest Ci recepta online i decydujesz się na skorzystanie z konsultacji prywatnej, musisz liczyć się z koniecznością zapłaty za wizytę „zdalną” u lekarza. Opłata dotyczy oczywiście konsultacji – jej efektem może (choć nie musi) być wystawienie e-recepty, jednak to już odbywa się bezpłatnie, w ramach konsultacji.
Realizacja e-recepty wystawionej online nie różni się niczym od wykupowania leków zapisanych na e-recepcie wystawianej stacjonarnie. Dla farmaceuty nie ma znaczenia, czy leki przepisane zostały zdalnie, czy na miejscu – ważne jest, by e-recepta była prawidłowo uzupełniona.

Wykupienie leków możliwe jest w następujący sposób:

•    Okazanie kodu kreskowego e-recepty, bez dodatkowego uwierzytelnienia. Gdzie znaleźć taki kod? Załóżmy, że pacjentowi przepisana została tabletka „dzień po”. E-recepta zapisywana jest automatycznie w systemie i znaleźć można ją w historii leczenia Internetowego Konta Pacjenta. Wydruk informacyjny e-recepty wysyłany jest również do pacjenta mailowo. W obu tych miejscach znaleźć można kod kreskowy e-recepty, który można wydrukować lub okazać farmaceucie za pośrednictwem urządzenia mobilnego. 
•    Druga opcja, która sprawdzi się, gdy pacjent nie ma poza domem dostępu do Internetu, to skorzystanie z kodu czterocyfrowego. Wysyłany jest on do pacjentów SMS-em w momencie wystawienia e-recepty. By z jego pomocą móc wykupić leki w aptece, konieczne będzie dodatkowe podanie farmaceucie numeru PESEL osoby, dla której leki przepisano.