„Na sto pięknych kobiet przypada dwóch pięknych mężczyzn”. Historia męskich konkursów piękności

Najstarszym międzynarodowym konkursem męskiej urody jest organizowany od 1993 r. Manhunt International. Okazuje się jednak, że mistera chciano wybierać już pod koniec lat 20.
„Na sto pięknych kobiet przypada dwóch pięknych mężczyzn”. Historia męskich konkursów piękności

Skoro kobiety mogą…

Po ogromnym sukcesie konkursu Miss Europy w lutym 1929 r., bardzo szybko zaczęto mówić o stworzeniu podobnego przedsięwzięcia dla wyjątkowo urodziwych mężczyzn. Imprezy tego rodzaju odbywały się już od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, ale miały lokalny charakter (przykładem może być konkurs męskiej piękności w Coney Island w Washington Baths z 7 sierpnia 1929 r., na którym młodzi mężczyźni prezentowali się przed publicznością w strojach kąpielowych).

Na pomysł wybrania europejskiego króla piękności jako pierwsza wpadła Dania. 9 kwietnia 1929 r. w Kopenhadze zorganizował się złożony z samych kobiet komitet, mający na celu zorganizowanie konkursu Mistera Europy.

Przy wyborach decydować mają obok klasycznych rysów urody męskiej, również elegancja, postawa i nienaganny strój – opisywał duńską ideę „Express Wieczorny Ilustrowany”. Komitet szybko się jednak rozwiązał, pomysł Dunek nie zyskał poklasku.

Warto jednak zauważyć, że swoje wsparcie dla idei konkursu Mistera wyrażał między innymi irlandzki noblista George Bernard Shaw w 1930 r. Literat wyliczył nawet, że na sto pięknych kobiet przypada najprawdopodobniej dwóch pięknych mężczyzn.

Konkurs na najpiękniejszego mężczyznę obfitowałby niewątpliwie w momenty bardzo jaskrawe. A wynik byłby bez wątpienia ciekawszy – twierdził Shaw. W samym pomyśle na konkurs nie było nic niepokojącego, jednak jego autor nie ukrywał swojego wsparcia dla ruchów eugenicznych – można więc przypuszczać, że i pomysł wyboru najpiękniejszego przedstawiciela ludzkiej rasy wpisywał się w ten światopogląd.

 

Pół wieku później

Przed wojną nie udało się zorganizować wyborów międzynarodowego króla piękności. Do pomysłu wrócono dopiero w latach 80., po rewolucji seksualnej i zmianach w powszechnym pojmowaniu wzoru męskości.

W 1993 r. zaczęto organizować konkurs Manhunt International, w 1996 r. Mister World, a w 1998 r. Mr. International. Wcześniej jedyną możliwością udziału w międzynarodowym konkursie urody było przebranie się za kobietę – tak zrobiła między innymi „zwyciężczyni” wyborów Miss Deauville w połowie lat 20.

W Polsce krajowego Mistera wybrano po raz pierwszy w 1990 r. – został nim 23-letni Dariusz Młynarczyk z Łodzi. Format ten nie był jednak kontynuowany, a na następcę Młynarczyka trzeba nam było czekać kolejnych sześć lat. W latach 1996–2003 agencja ART Models Barbary i Jerzego Pacochów z Łodzi organizowała konkurs Mister Poland, w którym mogli brać udział zarówno kawalerowie, jak i żonaci. Wśród ówczesnych misterów znaleźli się między innymi późniejsi aktorzy Robert Koszucki i Michał Kruk.

Obecnie dwoma najważniejszymi męskimi konkursami piękności w Polsce są Mister Polski (organizowany od 2006 r.) oraz Manhunt Poland (organizowany od 2010 r.). I tak jak przed wieloma laty przewidywał George Bernard Shaw, budzą wiele emocji nie tylko wśród kobiet.

Więcej:historia