Kto wynalazł seks? Odpowiedź znaleziono pod wodą

Naukowcy odkryli pierwsze ślady kopulacji i twierdzą, że za seks powinniśmy dziękować starożytnym rybom.
Kto wynalazł seks? Odpowiedź znaleziono pod wodą

Międzynarodowy zespół naukowców twierdzi, ryba zwana Microbrachius dicki jest pierwszym gatunkiem, który przestał rozmnażać się przez tarło i zaczął uprawiać seks. Pierwotna koścista ryba, która miała ok. 8 cm długości, żyła w wodach starożytnych jezior ok. 385 milionów lat temu na terenach dzisiejszej Szkocji. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature .

– Udało nam się zdefiniować bardzo precyzyjny moment ewolucji, od którego zwierzęta zaczęły rozmnażać się przez zapłodnienie wewnętrzne – podsumował główny autor badania prof. John Long z Flinders University w Australii.

Swojego odkrycia profesor dokonał, oglądając skamieniałości starożytnych ryb. W pewnym momencie zauważył u ryby z gatunku M. dicki charakterystyczną wypukłość w kształcie litery L. Okazało się, że były to pierwsze genitalia samca ryby. Skamieniałości tego gatunku są dość powszechne, jednak aż do teraz nikt nie zauważył występowania narządów płciowych. Samica z kolei miała niewielką strukturę kostną, która “mocowała” narząd samca w odpowiednim miejscu.

Biorąc pod uwagę anatomię zwierząt, badacz są przekonani, że musiały one kopulować bokiem do siebie. – Pozycja misjonarska raczej nie była u nich możliwa – komentował w rozmowie z BBC News prof. John Long.