Syntetyczne naczynia krwionośne z laboratorium? Nastąpił przełom, który to umożliwi

Australijscy naukowcy stworzyli technologię, która może całkowicie zrewolucjonizować branżę chirurgii. Powstał materiał, który naśladuje naczynia krwionośne ze wszystkimi niuansami strukturalnymi.
Sztuczne naczynia krwionośne coraz bliżej /Fot. University of Sydney

Sztuczne naczynia krwionośne coraz bliżej /Fot. University of Sydney

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Sydney dokonał prawdziwego przełomu, dzięki stworzeniu materiału naśladującego strukturę i funkcjonalność żywych naczyń krwionośnych. Testy przedkliniczne wykazały, że organizm myszy zaakceptował przeszczep, a nowe komórki zasiedliły go. To pierwszy raz w historii, gdy udało się opracować materiał tak doskonale odwzorowujący zachowanie prawdziwych naczyń krwionośnych. Szczegóły opisano w czasopiśmie Advanced Materials.

Czytaj też: Jak naczynia krwionośne pamiętają o udarze mózgu

Prof. Anthony Weiss z Charles Perkins Centre mówi:

Natura z czasem przekształca tę wyprodukowaną rurkę w taką, która wygląda, zachowuje się i funkcjonuje jak prawdziwe naczynie krwionośne. Zdolność technologii do odtworzenia złożonej struktury tkanek biologicznych pokazuje, że ma ona potencjał nie tylko do produkcji naczyń krwionośnych, aby pomóc w chirurgii, ale także określa warunki dla przyszłego tworzenia innych tkanek syntetycznych, takich jak zastawki serca.

Naczynia krwionośne z probówki

Ściany naczyń krwionośny są zbudowane z koncentrycznych pierścieni białka zwanego elastyną. Są dzięki temu zwarte i jednocześnie elastyczne – mogą się rozszerzać i kurczyć wraz z przepływem krwi. Dzięki nowej technologii, pierścienie elastyny mogą naturalnie rozwijać się na wszczepionych elementach. Proces ich wytwarzania jest szybki i dobrze opisany – nie powinno być większego problemu z przystosowaniem go do warunków klinicznych.

Zbliżenie na nanomateriał, który umożliwił stworzenie syntetycznych naczyń krwionośnych /Fot. University of Sydney

Dr Ziyu Wang z Charles Perkins Centre dodaje:

Te syntetyczne naczynia są produkowane tylko z dwóch naturalnie występujących materiałów, dobrze tolerowanych przez nasz organizm. Tropoelastyna (naturalny budulec elastyny) jest zapakowana w elastyczną osłonę, która stopniowo rozprasza się i sprzyja tworzeniu wysoce zorganizowanych, naturalnych analogów funkcjonujących naczyń krwionośnych.

Rurka wytworzona w warunkach laboratoryjnych może być bezpieczne przechowywana w sterylnych warunkach do czasu przeszczepu.

Czytaj też: Wyhodują nowe serce w laboratorium? Nie tak szybko, choć wykonaliśmy ważny krok ku temu

Dr Christopher Breuer z Center for Regenerative Medicine w Nationwide Children’s Hospital podsumowuje:

Obecnie, gdy dzieci cierpią z powodu nieprawidłowego naczynia krwionośnego, chirurdzy nie mają wyboru i muszą stosować syntetyczne zamienniki, które działają dobrze przez krótki czas, ale z czasem wymagają kolejnych operacji. Ta nowa technologia zapewnia ekscytujące podstawy dla produkowanych naczyń krwionośnych.