Naczynie z kości słoniowej zachwyciło archeologów. Nawet bardziej imponujący jest jego wiek

Do imponującego znaleziska doszło na terenie Izraela. Wykopaliska prowadzone niedaleko miasta Beer Szeba odsłoniły bowiem naczynie, które zostało wykonane z kości słoniowej. Jakby tego było mało, datowanie tego artefaktu wykazało, że pochodzi z bardzo odległych czasów. 
Naczynie z kości słoniowej zachwyciło archeologów. Nawet bardziej imponujący jest jego wiek

Mowa o chalkolicie, czyli epoce miedzi. W zależności od regionu ramy czasowe tej epoki rozciągały się w odmiennych latach, ale w tym przypadku mowa o przedmiocie, który powstał w okolicach 4000 roku p.n.e. Jak zauważają autorzy odkrycia, to pierwsze naczynie z kości słoniowej wydobyte w Izraelu i pochodzące z chalkolitu.

Czytaj też: Przerażające praktyki z epoki kamienia. Kobiety padały ofiarami brutalnego rytuału

Już wstępne oględziny wykazały, że chodzi o tzw. amforiskos. To naczynie charakterystyczne dla Grecji, gdzie wykonywano je zazwyczaj z wypalanej gliny. Obiekt z Bliskiego Wschodu ma więc odmienny skład, lecz dostarcza dowodów potwierdzających istnienie powiązań między różnymi częściami świata. Taka sieć handlowa musiała funkcjonować już tysiące lat temu.

Naczynie mające około 20 centymetrów średnicy musiało zostać wykonane przez kogoś, kto świetnie radził sobie w swoim fachu. Wysoka precyzja, obecność symetrycznie ustawionych uchwytów rozmieszczonych po obu stronach, to tylko niektóre elementy wskazujące na wysoki poziom umiejętności autora. 

Skąd wziął się ten artefakt? Archeolodzy nie mają co do tego pewności, choć proponują kilka potencjalnych scenariuszy. Jeden z wariantów sugeruje, jakoby pojemnik został sprowadzony z Egiptu, podczas gdy w myśl innego kość słoniowa miałaby trafić do Izraela stamtąd, ale została poddana obróbce przez lokalnych rzemieślników.

Naczynie znalezione na terenie Izraela zostało wykonane z kości słoniowej. Jego pochodzenie sięga epoki żelaza

Historia tego znaleziska sięga 2020 roku, kiedy to prowadzono wykopaliska związane z układaniem rury wodociągowej. Archeolodzy skorzystali z okazji i przeprowadzili poszukiwania zwieńczone odnalezieniem pozostałości po dawnej osadzie. Poza dowodami wskazującymi na istnienie budynków, naukowcy natknęli się także na trzy naczynia – w tym jedno opisane powyżej. 

Czytaj też: Brązowa tabliczka z czasów starożytnych. Ten artefakt zdradza tajemnicę ówczesnego społeczeństwa

Jak wyjaśniają archeolodzy zaangażowani w wykopaliska, dokonane przez nich odkrycie dostarcza informacji o epoce żelaza i aspektach wymiany kulturowej w całym regionie, obejmującej zarówno bliższe jak i dalsze części świata. Ich zdaniem, jeśli naczynie objęte analizami zostało wytworzone lokalnie, to tamtejsi rzemieślnicy musieli być świetnie wyszkoleni, również pod względem zwierzęcej anatomii.